HUB CITY 0230-18707 Worm Reducer, 0.143 Hp, 1.000 Inch I.D, 0.625 Inch O.D, Cast Iron
Get it by Tuesday, Apr 14
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 1 3/4" |
| Gear Type | Double Worm |
| Housing Material | Cast Iron |
| Input Diameter | 5/8" |
| Input Hp | 0.143 hp |
| Input Style | C Face Quill |
| Motor Frame Size | 56C |
| Output | 5.83 RPM |
| Output Diameter | 1" |
| Output Shaft | Hollow Bore |
| Output Torque Rating | 788 lbs.-in. |
| Ratio | 300:1 |
| Service Factor | 1 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 13.5 |
| Ship height (cm) | 19.05 |
| Ship length (cm) | 33.66 |
| Ship width (cm) | 31.75 |
Product Variants
| Product | Model | ratio | output | output diameter | output rpm | gear type | max. input hp | input style | housing material | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
0230-18715 | 1500:1 | 1.17 RPM | 1" | - | Double Worm | - | C Face Quill | Cast Iron | - | RFQ
|
![]() |
0230-18686 | 250:1 | 7 RPM | 0.938" | - | Double Worm | - | C Face Quill | Cast Iron | - | RFQ
|
![]() |
0230-18708 | 400:1 | - | - | 4.38 RPM | Double Worm | 0.107 hp | C Face Quill | Cast Iron | €1,872.34 | |
![]() |
0230-18719 | 3000:1 | 0.58 RPM | 1" | - | Double Worm | - | C Face Quill | Cast Iron | - | RFQ
|
![]() |
0230-18702 | 75:1 | 23.3 RPM | 1" | - | Double Worm | - | C Face Quill | Cast Iron | - | RFQ
|
![]() |
0230-18717 | 2000:1 | 0.88 RPM | 1" | - | Double Worm | - | C Face Quill | Cast Iron | - | RFQ
|
![]() |
0230-18701 | 50:1 | 35 RPM | 1" | - | Double Worm | - | C Face Quill | Cast Iron | - | RFQ
|
Explore Products
- PEER CHAIN 43509 Sprocket, 1-1/8 Inch Size, Finished Bore, Hardened Teeth, Black Oxide
- KEO MT4732TN-4X7/32X1 1/4-36T 105-08511 Cutting Tool, High Speed Steel, 4 Inch Dia., 7/32 Inch Thick
- OSG 1230501 Spiral Point Tap, 1/4 Inch - 28 Thread Size, 5/8 Inch Thread Lg, Black Oxide, H3 / 6H, Bottoming
- OSG HP455-1181 Square End Mill, Center Cutting, 5 Flutes, 3 mm Milling Dia., 9 mm Length Of Cut
- NIBCO NL2HS0D T-174-SS Gate Valve, Female NPT Thread, 2 Inch Size, Class 300, Bronze
- APPLETON ELECTRIC 4Q250WM
- APPLETON ELECTRIC IBC150S
- THOMAS & BETTS 3652 Butt Splice, Non-Insulated, 16-14 AWG Wire
Explore More
- KEYSHAFT
- Steam Table Food Pan Accessories
- Plastic Shovels
- Laser Level Accessories
- Window Sight Flow Indicators
- High Temperature Lead Wire
- OIL SAFE Utility Lids
- NEWSTRIPE HashMark Master
- GLOBE SCIENTIFIC Wash Bottles, Wide Mouth, LDPE, 1000 ml Capacity
- GLOBE SCIENTIFIC Plug Stoppers, For 12 mm Tubes
- LISLE Bearing Driver
- EATON Moeller Series UTI Control Transformers
- HUMBOLDT Porcelain Evaporating Dishes
- CHICAGO FAUCETS Valves
- SANDPIPER Flap Valve Seals
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0230-18707 Worm Reducer, 0.143 Hp, 1.000 Inch I.D, 0.625 Inch O.D, Cast Iron


