HUB CITY 0230-18708 Worm Reducer, 0.107 Hp, 1.000 Inch I.D, 0.625 Inch O.D, Cast Iron
Get it by Tuesday, Apr 14
€1,872.34 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance Range | 1" to 3 1/4" |
| Frame Size | 56C |
| Gear Type | Double Worm |
| Housing Material | Cast Iron |
| Input Dia. | 5/8" |
| Input Style | C Face Quill |
| Max. Input Hp | 0.107 hp |
| Output Dia. | 1" |
| Output Rpm | 4.38 RPM |
| Output Shaft | Hollow Bore |
| Output Torque Range | 500 lbs.-in. to 1000 lbs.-in. |
| Product Line | Powercubex Worm Gear Drive |
| Product Type | Right Angle |
| Ratio | 400:1 |
| Ratio Range | 250:1 to 500:1 |
| Service Factor | 1 |
| Torque Rating | 754 lbs.-in. |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 11.7 |
| Ship height (cm) | 19.05 |
| Ship length (cm) | 33.66 |
| Ship width (cm) | 31.75 |
Product Variants
| Model | ratio | output | output diameter | output rpm | gear type | max. input hp | input style | housing material | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0230-18715 | 1500:1 | 1.17 RPM | 1" | - | Double Worm | - | C Face Quill | Cast Iron | - | RFQ
|
| 0230-18686 | 250:1 | 7 RPM | 0.938" | - | Double Worm | - | C Face Quill | Cast Iron | - | RFQ
|
| 0230-18719 | 3000:1 | 0.58 RPM | 1" | - | Double Worm | - | C Face Quill | Cast Iron | - | RFQ
|
| 0230-18702 | 75:1 | 23.3 RPM | 1" | - | Double Worm | - | C Face Quill | Cast Iron | - | RFQ
|
| 0230-18717 | 2000:1 | 0.88 RPM | 1" | - | Double Worm | - | C Face Quill | Cast Iron | - | RFQ
|
| 0230-18707 | 300:1 | 5.83 RPM | 1" | - | Double Worm | - | C Face Quill | Cast Iron | - | RFQ
|
| 0230-18701 | 50:1 | 35 RPM | 1" | - | Double Worm | - | C Face Quill | Cast Iron | - | RFQ
|
Explore Products
- DAYTON MH2PLJ229G Oil Box
- BALDWIN FILTERS LL2456 Air Filter Element/long Life/outer
- APOLLO VALVES 15117B73 Air Relief Valve, 1/2 Inch Size, 73 Psi Pressure, Brass
- WINSMITH E17MDBD71000NG Worm Gear Reducer, Right Angle Double Worm Gear, Quill Input, Solid Output Shaft
- TORQUE TRANSMISSION 20276
- EATON T48M11S9916CULS45 General Purpose Ventilated Transformer, Primary 480V, Secondary 120/240V, 100 Kva, Copper
- MORSE CUTTING TOOLS 43786 Cutting End Mill, 1Â 1/4 x 1 x 4 x 6Â 1/2 Inch Size, 6 Flute, Single End
Explore More
- KEYSHAFT
- Trash Pickers and Grabbers
- Round Blanks
- Edge and Center Finders
- Annular Cutter Sets
- Air Winches
- HELICOIL Spiral Point Plugs, 5H, Metric Fine
- MILLER ELECTRIC TIG/MIG Task Welding Gloves
- LOC-LINE Acid Resistant T Fittings
- RUD CHAIN VRS Starpoint Eye Bolts, Metric Thread With Maximum Length
- YELLOW JACKET FlexFlow Adapters
- WG EQUIPMENT Hi-Side Truck Box
- FAST CAP Dual Sided Grommet 2.5in
- VERMONT GAGE Go Standard Thread Plug Gages, 1 1/2-12 Unf
- EATON 2239 Series Straight Adapters
- KIMBLE CHASE Low Cylindrical Weighing Bottles With Stopper
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0230-18708 Worm Reducer, 0.107 Hp, 1.000 Inch I.D, 0.625 Inch O.D, Cast Iron
€1,872.34 /unit


