HALLOWELL F5513-18HG Open Shelving Hd 87 x 36 x 18 8 Shelves | AC8CUW 39K770
HALLOWELL F5513-18HG Open Shelving Hd 87 x 36 x 18 8 Shelves
Item: AC8CUWModel: F5513-18HGCross Ref: 39K770
In Stock
Get it by Monday, May 25
Color Gray
Depth 18"
Duty Rating Medium Duty
Finish Powder Coat
Frame Material Steel
Height 87"
Includes (2) Pair Side Sway Braces, (4) Angle Posts, Pair Back Sway Braces
Load Capacity Per Shelf 800 lbs.
Material Steel
No. Of Shelves 8
Number Of Drawers 0
Number Of Shelves 8
Overall Depth 18"
Overall Height 84"
Overall Hxwxd 84" x 36" x 18"
Overall Width 36"
Post Construction Angle
Post Gauge 14 ga.
Shelf Adjustment Increments 1 1/2"
Type Freestanding
Whole Unit Load Capacity 6400 lbs.
Width 36"