HALLOWELL F7721-18HG Closed Shelving Xhd 87 x 48 x 18 6 Shelves | AC8CXW 39K840
HALLOWELL F7721-18HG Closed Shelving Xhd 87 x 48 x 18 6 Shelves
Item: AC8CXWModel: F7721-18HGCross Ref: 39K840
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Shelving Unit
Assembled Unassembled
Color Gray
Depth 18"
Duty Rating Heavy Duty
Finish Powder Coated
Frame Material Steel
Height 87"
Includes (2) Side Panel Assembly, (4) Angle Posts, Back Panel Assembly
Load Capacity Per Shelf 900 lbs.
Material Cold Rolled Steel
Number Of Shelves 6
Overall Depth 18"
Overall Height 84"
Overall Width 48"
Post Construction Angle
Post Gauge 14 ga.
Shelf Capacity 900 lbs.
Shelf Gauge 18 ga.
Shelf Style Solid
Shelving Configuration Standalone
Shelving Material Steel
Type Freestanding
Whole Unit Load Capacity 5400 lbs.
Width 48"