HALLOWELL F7520-24HG Closed Shelving Xhd 87 x 36 x 24 5 Shelves | AC8CXM 39K832
HALLOWELL F7520-24HG Closed Shelving Xhd 87 x 36 x 24 5 Shelves
Item: AC8CXMModel: F7520-24HGCross Ref: 39K832
In Stock
Get it by Monday, May 25
Item Shelving Unit
Adjustable Increments 1 1/2"
Color Gray
Depth 24"
Duty Rating Heavy Duty
Finish Powder Coated
Frame Material Steel
Height 87"
Includes (2) Side Panel Assembly, (4) Angle Posts, Back Panel Assembly
Load Capacity Per Shelf 1250 lbs.
Material Steel
No. Of Shelves 5
Number Of Drawers 0
Number Of Shelves 5
Overall Depth 24"
Overall Height 84"
Overall Hxwxd 84" x 36" x 24"
Overall Width 36"
Post Construction Angle
Post Gauge 14 ga.
Shelf Adjustments 1 1/2"
Shelf Capacity 1250 lbs.
Type Freestanding
Whole Unit Load Capacity 6250 lbs.
Width 36"