HALLOWELL F4721-18HG Closed Shelving 87 x 48 x 18 6 Shelves | AC8CWG 39K804
HALLOWELL F4721-18HG Closed Shelving 87 x 48 x 18 6 Shelves
Item: AC8CWGModel: F4721-18HGCross Ref: 39K804
In Stock
Get it by Monday, May 25
Color Gray
Depth 18"
Duty Rating Medium Duty
Finish Powder Coated
Frame Material Steel
Gauge 22 ga.
Height 87"
Includes (2) Side Panel Assembly, (4) Angle Posts, Back Panel Assembly
Load Capacity Per Shelf 375 lbs.
Material Cold Rolled Steel
Number Of Shelves 6
Overall Depth 18"
Overall Height 84"
Overall Width 48"
Post Construction Angle
Post Gauge 14 ga.
Shelf Capacity 375 lbs.
Type Freestanding
Whole Unit Load Capacity 2250 lbs.
Width 48"