FABORY M51430.050.0045 Spring Pin, 5mm Nominal Dia., A2 Grade, 10PK | CG8HMQ 41KN50
FABORY M51430.050.0045 Spring Pin, 5 mm Nominal Dia., SS, 45 mm Lg., Gr. A2, Plain, Coiled
Item: CG8HMQModel: M51430.050.0045Cross Ref: 41KN50
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Spring Pin
Chamfer Diameter 4.85 mm
End Type Chamfered
Finish Plain
Fits Maximum Hole Diameter 5 mm
Fits Minimum Hole Diameter 4.88 mm
Grade Grade A2
Length 45 mm
Material Stainless Steel
Material Grade/class 18-8
Maximum Chamfer Length 1.3 mm
Nominal Dia. 5 mm
Pin Diameter 5 mm
Pin Length Tolerance -0.5 mm to +0.5 mm
Pin Type Coiled
Shank Length 45 mm
Type Coiled
Usable Length 45 mm
Shipping Info:
Ship weight (kg) 0.04