FABORY M51430.040.0035 Spring Pin, 4mm Nominal Dia., A2 Grade, 10PK | CG8HMA 41KN36
FABORY M51430.040.0035 Spring Pin, 4 mm Nominal Dia., SS, 35 mm Lg., Gr. A2, Plain, Coiled
Item: CG8HMAModel: M51430.040.0035Cross Ref: 41KN36
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Spring Pin
Chamfer Diameter 3.9 mm
End Type Chamfered
Finish Plain
Fits Maximum Hole Diameter 4 mm
Fits Minimum Hole Diameter 3.88 mm
Grade Grade A2
Length 35 mm
Material Stainless Steel
Material Grade/class 18-8
Maximum Chamfer Length 1.1 mm
Nominal Dia. 4 mm
Pin Diameter 4 mm
Pin Length Tolerance -0.5 mm to +0.5 mm
Pin Type Coiled
Shank Length 35 mm
Type Coiled
Usable Length 35 mm
Shipping Info:
Ship weight (kg) 0.02