FABORY M51430.030.0022 Spring Pin, 3mm Nominal Dia., A2 Grade, 25PK | CG8HLH 41KN20
FABORY M51430.030.0022 Spring Pin, 3 mm Nominal Dia., SS, 22 mm Lg., Gr. A2, Plain, Coiled
Item: CG8HLHModel: M51430.030.0022Cross Ref: 41KN20
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Spring Pin
Chamfer Diameter 2.9 mm
End Type Chamfered
Finish Plain
Fits Maximum Hole Diameter 3 mm
Fits Min. Hole Dia. 2.9 mm
Grade Grade A2
Length 22 mm
Material Stainless Steel
Material Grade/class 18-8
Maximum Chamfer Length 0.9 mm
Nominal Dia. 3 mm
Pin Diameter 3 mm
Pin Length Tolerance -0.5 mm to +0.5 mm
Pin Type Coiled
Shank Length 22 mm
Type Coiled
Usable Length 22 mm
Shipping Info:
Ship weight (kg) 0.02