FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Spring Pin |
| Chamfer Diameter | 2.4 mm |
| End Type | Chamfered |
| Finish | Plain |
| Fits Maximum Hole Diameter | 2.5 mm |
| Fits Minimum Hole Diameter | 2.4 mm |
| Grade | Grade A2 |
| Length | 24 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Material Grade/class | 18-8 |
| Maximum Chamfer Length | 0.7 mm |
| Nominal Dia. | 2.5 mm |
| Pin Diameter | 2.5 mm |
| Pin Length Tolerance | -0.5 mm to +0.5 mm |
| Pin Type | Coiled |
| Shank Length | 24 mm |
| Standard | D7343, ISO8750 |
| Standards | D7343, Iso8750 |
| System Of Measurement | Metric |
| Type | Coiled |
| Usable Length | 24 mm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.02 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| Country of Origin | Varies |
Explore Products
- PARKER 95U-2-031-YEL-0100 Tubing, Polyurethane, ID. 1/16 Inch, OD. 1/8 Inch, 100 Ft Length, Yellow
- APPLETON ELECTRIC KPWBL1075GMTRUP High Pressure Sodium Light Fixture, 100W
- GRAINGER DX3001-22 Non-Shear Coupling, Neoprene, 2 Inch Pipe, 2 1/8 Inch Overall Length
- APPLETON ELECTRIC 63ET5 Earthtag
- BALDOR / DODGE M2H32T132IEC MTA Size 2115,32:1,IEC132 Flange Motorized Torque Arm
- TSUBAKI C2080HSA27LRB Roller Chain
- HUSQVARNA 590649901 Front Wheel, 33UD59, FS7000D26
Explore More
- KEYSHAFT
- Electric Utility Heaters
- Stencils and Stencil Sets
- Supplied Air Compressors and Ambient Air Pumps
- Precision Ball Screws
- Blank Helical Inserts
- SHARPE VALVES Ductile Iron Inline Oil Patch Ball Valve, FNPT x FNPT
- HELICOIL Spiral Flute Taps, Bottoming, UNF, 3B
- ALLEGRO SAFETY Saran Maintenance Free Hoods
- ACME ELECTRIC WI750 Series Medium Voltage Transformers, 3 Phase, 60Hz, 2.5kV & 5kV Class
- GLOBE SCIENTIFIC Self-Standing Transport Tube Caps
- CS JOHNSON Furling Fairlead
- BANJO FITTINGS Motor Housings
- LEESON Special Voltage Motors, 575V, Three Phase, TEFC, C Face Less Base
- STARRETT 91434 Series Duratec Band Saw Blades
- PBC LINEAR Hevi Rail Linear Bearing System Components
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
FABORY M51430.025.0024 Spring Pin, 2.5 mm Nominal Dia., SS, 24 mm Lg., Gr. A2, Plain, Coiled
€22.91 /pack
