FABORY M51430.015.0004 Spring Pin, 1.5mm Nominal Dia., A2 Grade, 25PK | CG8HKA 41KM89
FABORY M51430.015.0004 Spring Pin, 1.5 mm Nominal Dia., SS, 4 mm Lg., Gr. A2, Plain, Coiled
Item: CG8HKAModel: M51430.015.0004Cross Ref: 41KM89
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Spring Pin
Chamfer Diameter 1.4 mm
End Type Chamfered
Finish Plain
Fits Maximum Hole Diameter 1.5 mm
Fits Minimum Hole Diameter 1.4 mm
Grade Grade A2
Length 4 mm
Material Stainless Steel
Material Grade/class 18-8
Minimum Chamfer Length 0.5 mm
Nominal Dia. 1.5 mm
Pin Diameter 1.5 mm
Pin Length Tolerance -0.25 mm to +0.25 mm
Pin Type Coiled
Shank Length 4 mm
Standard D7343, ISO8750
Standards D7343, Iso8750
System Of Measurement Metric
Type Coiled
Usable Length 4 mm
Shipping Info:
Ship height (cm)2.54
Ship length (cm)2.54
Ship width (cm)2.54
Country of OriginVaries
Product Variants
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.