FABORY M51430.040.0040 Spring Pin, 4mm Nominal Dia., A2 Grade, 10PK | CG8HMB 41KN37
FABORY M51430.040.0040 Spring Pin, 4 mm Nominal Dia., SS, 40 mm Lg., Gr. A2, Plain, Coiled
Item: CG8HMBModel: M51430.040.0040Cross Ref: 41KN37
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Spring Pin
Chamfer Diameter 3.9 mm
End Type Chamfered
Finish Plain
Fits Maximum Hole Diameter 4 mm
Fits Minimum Hole Diameter 3.88 mm
Grade Grade A2
Length 40 mm
Material Stainless Steel
Material Grade/class 18-8
Maximum Chamfer Length 1.1 mm
Nominal Dia. 4 mm
Pin Diameter 4 mm
Pin Length Tolerance -0.5 mm to +0.5 mm
Pin Type Coiled
Shank Length 40 mm
Standard D7343, ISO8750
Standards D7343, Iso8750
System Of Measurement Metric
Type Coiled
Usable Length 40 mm
Shipping Info:
Ship weight (kg) 0.02
Ship height (cm)2.54
Ship length (cm)2.54
Ship width (cm)2.54
Country of OriginVaries
Product Variants
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.