FABORY M51430.040.0026 Spring Pin, 4mm Nominal Dia., A2 Grade, 25PK | CG8HLX 41KN33
FABORY M51430.040.0026 Spring Pin, 4 mm Nominal Dia., SS, 26 mm Lg., Gr. A2, Plain, Coiled
Item: CG8HLXModel: M51430.040.0026Cross Ref: 41KN33
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Spring Pin
Chamfer Diameter 3.9 mm
Dimensional Standards Asme B18.8.3M / Iso 8750
End Type Chamfered
Finish Plain
Fits Maximum Hole Diameter 4 mm
Fits Minimum Hole Diameter 3.88 mm
Grade Grade A2
Length 26 mm
Material Stainless Steel
Material Grade/class Grade A2
Maximum Chamfer Length 1.1 mm
Nominal Dia. 4 mm
Outside Diameter Tolerance 4.2" to 4.4"
Pin Diameter 4 mm
Pin Length Tolerance -0.5 mm to +0.5 mm
Pin Type Coiled
Resistance Properties Corrosion Resistant
Rockwell Hardness Work Hardened
Shank Length 26 mm
Type Coiled
Usable Length 26 mm
Shipping Info:
Ship weight (kg) 0.04