FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Spring Pin |
| Chamfer Diameter | 3.9 mm |
| Dimensional Standards | Asme B18.8.3M / Iso 8750 |
| End Type | Chamfered |
| Finish | Plain |
| Fits Maximum Hole Diameter | 4 mm |
| Fits Minimum Hole Diameter | 3.88 mm |
| Grade | Grade A2 |
| Length | 26 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Material Grade/class | Grade A2 |
| Maximum Chamfer Length | 1.1 mm |
| Nominal Dia. | 4 mm |
| Outside Diameter Tolerance | 4.2" to 4.4" |
| Pin Diameter | 4 mm |
| Pin Length Tolerance | -0.5 mm to +0.5 mm |
| Pin Type | Coiled |
| Resistance Properties | Corrosion Resistant |
| Rockwell Hardness | Work Hardened |
| Shank Length | 26 mm |
| Standard | D7343, ISO8750 |
| Standards | D7343, Iso8750 |
| System Of Measurement | Metric |
| Type | Coiled |
| Usable Length | 26 mm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.04 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| Country of Origin | Varies |
Explore Products
- GRAINGER 310-002722 Tree Bur SG, Double Cut, 1/4 Inch Size Shank Dia, 3/8 Inch Heightead Dia
- VERMONT GAGE 141110490 Plug Gage, Class X, Go, Steel, 0.1049 Inch Size
- OSG 20224100 Square End Mill, Center Cutting, 2 Flutes, 7/16 Inch Milling Dia., 1 Inch Length Of Cut
- PETERSEN PRODUCTS 162-2038-90351 Hose, Inflation, With Safety Coupling, 3/8 Inch Diameter, 35 Feet Length, Yellow
- COOPER B-LINE SB508084TG Relay Rack, Steel, Gray Powder Coat, 44 Inch Size
- CONDOR GRAN15293 Anti-Slip Tape, Very Coarse, 46 Grit Size, Striped, 4 Inch X 60 Ft, Acrylic
- WOODHEAD 1200670212 8030N1A09M020 Cordset, 3 Pole, Female, 2m, 90 Degree, PVC
- VULCAN HART 00-853925 Tube, Steam Right Hand
Explore More
- KEYSHAFT
- LAMP
- POWER DRIVE
- SUMNER
- NDS DRAINAGE
- Lock Washers
- Hydraulic Chain Saws and Pruners
- Tap Wrenches
- Bonding and Grounding Wire
- Label Makers and Printers Accessories
- OIL SAFE Spill Decks
- MECHANIX TAA M-Pact 2 Impact Resistant Work Gloves
- ANVIL AS210H Series Channel With Holes
- ARLINGTON INDUSTRIES FR Series Flange Box
- TWECO MIG Welding Guns
- CONDOR Chemical Resistant Gloves, 15 Mil Thick, Diamond, Green
- DIXON J Series Automotive Pneumatic Male Threaded Couplers
- RHEEM Gas Control Valve Assemblies
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
FABORY M51430.040.0026 Spring Pin, 4 mm Nominal Dia., SS, 26 mm Lg., Gr. A2, Plain, Coiled
€43.46 /pack
