FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Spring Pin |
| Chamfer Diameter | 1.9 mm |
| End Type | Chamfered |
| Finish | Plain |
| Fits Maximum Hole Diameter | 2 mm |
| Fits Minimum Hole Diameter | 1.9 mm |
| Grade | Grade A2 |
| Length | 14 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Material Grade/class | 18-8 |
| Minimum Chamfer Length | 0.7 mm |
| Nominal Dia. | 2 mm |
| Pin Diameter | 2 mm |
| Pin Length Tolerance | -0.5 mm to +0.5 mm |
| Pin Type | Coiled |
| Shank Length | 14 mm |
| Standard | D7343, ISO8750 |
| Standards | D7343, Iso8750 |
| System Of Measurement | Metric |
| Type | Coiled |
| Usable Length | 14 mm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.01 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| Country of Origin | Varies |
Explore Products
- WINSMITH E26MSFS31270EK Gear Reducer, 56C Input Flange, Hollow Bore
- WALTER SURFACE TECHNOLOGIES 53G253
- SPEC C01200181120S Compression Spring, 4.7 lbs/In Stiffness Rate, 1.6 lbs Load Capacity, 1.12 In Length
- APOLLO VALVES 541DCBKNAA0150 SS Safety Relief Valve with SS Trim, Screwed Cap, Neoprene Seat, 150 Psig, 1/2 x 1 Inch Size, MNPT x FNPT
- WOODHEAD 1200730069 772033D02F060 Cordset, 2 Pole, Male Female, 6 Feet, 90 Degree, 22/2 Size, PVC
- APPLETON ELECTRIC TMC2X300272NBX Cable Gland, With Resin, Nickel Plated Brass, 3 Inch Size
- REGAL 027064AW Carbide Drill Bits, 9/16 Inch Dia., Short with Coolant Holes, AlTiN Coated
- MAIN FILTER INC. MF0590853 10160H6XL0006M Interchange Hydraulic Filter, Glass, 5 Micron Rating, Viton Seal, 5.66 Inch Height
Explore More
- KEYSHAFT
- Structural Washers
- Electric Fan Coil Heaters
- Grounding Equipment
- Brake Lines
- Paint Filter Pad Accessories
- DBI-SALA Delta Vest-Style Climbing Harnesses
- HARVEL CLEAR PVC Tee Fittings
- GLOBE SCIENTIFIC Labeling Tapes, 1/2 Inch x 500 Inch per Roll
- SUGATSUNE Recessed Pull Handles
- AMERICAN WELDQUIP Water Cooled Mig Gun
- WRIGHT TOOL 3/8 Inch Drive Hex Bit Sockets
- REGAL General Purpose Jobber Length Twist Drill Sets, Cobalt
- CLE-LINE Cylinder Burs with Flat End Cut
- T&S Big-Flow Straight Swivel Extension
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
FABORY M51430.020.0014 Spring Pin, 2 mm Nominal Dia., SS, 14 mm Lg., Gr. A2, Plain, Coiled
€18.02 /pack
