FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Spring Pin |
| Chamfer Diameter | 4.85 mm |
| Dimensional Standards | Asme B18.8.3M / Iso 8748 |
| End Type | Chamfered |
| Finish | Plain |
| Fits Maximum Hole Diameter | 5 mm |
| Fits Minimum Hole Diameter | 4.88 mm |
| Length | 14 mm |
| Material | Steel |
| Material Grade/class | Grade 1070 |
| Minimum Chamfer Length | 1.3 mm |
| Nominal Dia. | 5 mm |
| Outside Diameter Tolerance | 5.15" to 5.35" |
| Pin Diameter | 5 mm |
| Pin Length Tolerance | -0.5 mm to +0.5 mm |
| Pin Type | Coiled |
| Rockwell Hardness | Hv30 420-560 |
| Shank Length | 14 mm |
| Standard | D7344, ISO8748 |
| Standards | D7344, Iso8748 |
| System Of Measurement | Metric |
| Type | Coiled |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.08 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| Country of Origin | Varies |
Explore Products
- ZSI-FOSTER SL3103HW ZSI SL3103HW
- EBERBACH E5902.HD Reciprocal Shaker, Heavy Duty, Power Coated, 115V
- WINTERS INSTRUMENTS PPC5353ZR Gauge, 0-3000 Psi/Kpa 1/4 Inch, Back Ss
- DUFF-NORTON TM2501-18 Upright Mechanical Screw Actuator, 1 Ton Capacity, 18 Inch Lift Height
- VERMONT GAGE 371165530 Set Plug, NoGo, 1-32 Un, 2A
- STANLEY SECURITY SOLUTIONS 651 UL FM DOOR HINGE 7 2 32D STS Continuous Hinge 7 feet Full Mortise SS
- PARKER 15R215FB
- TITAN FASTENERS JHS08128
Explore More
- KEYSHAFT
- Valve Lockout Devices
- Stud Finders
- Lockset Latches
- Creeper Accessories
- Hydronic Unit Heater Accessories
- BINKS Conventional Spray Guns
- JOHN GUEST Stem Adapters, NPTF Thread, Polypropylene White
- JOHN GUEST Stem Reducers, Acetal Gray
- TYGON B-44-4X Tubings
- GLOBE SCIENTIFIC Tri-Corner Beakers, Economy Style
- POST GUARD Door Track Guards
- HOFFMAN Lay In Wireway 90 Degree Elbows
- 80/20 Single Long Unibearings
- BDG Mechanics Gloves
- ARCH CUTTING TOOLS Screws
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
FABORY M39150.050.0014 Spring Pin, 5 mm Nominal Dia., Steel, 14 mm Lg., Plain, Coiled
€55.41 /pack
