WEG CFW110435T6OYZ Vector Drive, Three Phase, 575V-690V | BB3JTX
WEG CFW110435T6OYZ 11994602 Variable Speed Drive, Nominal Duty 435 A, Heavy Duty 357 A, 500-690V, IP20
Item: BB3JTXModel: CFW110435T6OYZCross Ref: 11994602
In Stock
Get it by Friday, May 22
Ac Line Option Non Switched
Braking None
Configuration With Options
Display Graphic LCD
Dynamic Braking Standard Without Braking
Electronic Supply Internal
Enclosure IP20
Enclosure Nema Rating NEMA 1
Encoder Input Optional
Environment Indoor
Frequency 50/60 Hz
Hp 450 hp
Input Phase 3
Input Phases 3
Input Voltage 575V AC
Ip Enclosure Rating IP20
Link Inductor Yes
Memory Card Included
Output Amps 357A
Output Kw 261 kW
Output Phase 3
Output Voltage 575V AC
Power Supply 500-690V
Rated Amps (hd) 357A
Rated Amps (nd) 435A
Rated Current (nd) 435A
Rated Efficiency Greater Than or Equal to 98%
Rfi Filter With Filter C3
Rfi Filter Option Yes
Series CFW11 Series
Temperature -10°C to +45°C