WEG CFW110105T2ON1Z Vector Drive, Three Phase, 208-240V | BB2NCR
WEG CFW110105T2ON1Z 10574706 Variable Speed Drive, 200-240V, 3 Phase, Normal Duty 105 A, Heavy Duty 86 A, NEMA1/IP20
Item: BB2NCRModel: CFW110105T2ON1ZCross Ref: 10574706
In Stock
Get it by Friday, May 22
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Drive Unit
Ac Line Option Non Switched
Braking Dynamic
Braking Transistor Yes
Configuration Basic
Conformal Coating 3C2
Control Method-induction Motor V/F, VVW, Vector And PM motor
Dimensions 19.82 x 11.81 x 12
Direction Controls Forward/Stop/Reverse
Display Graphic LCD
Dynamic Braking Standard With Braking
Electronic Supply Internal
Enclosure NEMA 1/IP20
Enclosure Nema Rating NEMA 1
Encoder Input None
Environment Panel Mount
Frame Size D
Frequency 50/60 Hz
Hd Amps 86A
Hdhp 30
Hp 3/4 hp
Input Phase 1
Input Phases 3
Input Power Supply 200-240V
Input Voltage 230V AC
Ip Enclosure Rating IP56
Link Inductor Yes
Memory Card Included
Motor Volts 200-240V
Nd Amps 105A
Ndhp 40
No. Of Input Phase 3
Output Amps 86A
Output Kw 0.37 kW
Output Phase 3
Output Voltage 220-230V AC
Power Supply 200-240V
Rated Amps (hd) 86A
Rated Amps (nd) 105A
Rated Current (nd) 105A
Rated Efficiency Greater Than or Equal to 97%