WEG CFW110107T6ON1YZ Vector Drive, Three Phase, 575V-690V | BB3QPN
WEG CFW110107T6ON1YZ 11994578 Variable Speed Drive, Nominal Duty 107 A, Heavy Duty 90 A, 500-690V, NEMA1, Dynamic braking
Item: BB3QPNModel: CFW110107T6ON1YZCross Ref: 11994578
In Stock
Get it by Monday, May 25
Ac Line Option Non Switched
Application Washdown Epoxy
Body Design Rolled Steel
Braking Dynamic
Configuration With Options
Conformal Coating 3C2
Control Method-induction Motor V/F, VVW, Vector And PM motor
Ct Speed Range 2:1
Direction Controls Forward/Stop/Reverse
Display Graphic LCD
Dynamic Braking Standard With Braking
Efficiency 86.5%
Electronic Supply Internal
Enclosure NEMA 1
Encoder Input Optional
Environment Indoor
Hp 100 hp
Input Phase 3
Input Phases 3
Input Voltage 575V AC
Inverter Rating Inverter Duty
Ip Enclosure Rating IP56
Link Inductor Yes
Memory Card Included
Mounting Arrangement F1
Nema Frame NEMA 145TCZ
Nema Mount C Face No Base
Output Amps 90A
Output Kw 74.6 kW
Output Phase 3
Output Rpm 1725 RPM
Output Voltage 575V AC
Power Supply 500-690V
Rated Amps (hd) 90A
Rated Amps (nd) 107A
Rated Current (nd) 107A
Rated Efficiency Greater Than or Equal to 98%
Rfi Filter With Filter C3
Rfi Filter Option Yes
Series CFW11 Series
Service Factor 1.15
Temperature -10°C to +45°C