WEG CFW110211T4ON1Z Vector Drive, Three Phase, 460V-480V | BB2DYC
WEG CFW110211T4ON1Z 11128984 Variable Speed Drive, Normal Duty 211 A, Heavy Duty 180 A, NEMA1, Dynamic braking Standard
Item: BB2DYCModel: CFW110211T4ON1ZCross Ref: 11128984
In Stock
Get it by Friday, May 22
Ac Line Option Non Switched
Ac Line Regenerative No
Braking None
Closed Loop Optional
Configuration With Options
Conformal Coating 3C2
Control Method-induction Motor V/F, VVW, Vector And PM motor
Depth 14.1"
Dimensions 26.6 x 13.2 x 14.1
Direction Controls Forward/Stop/Reverse
Display Graphic LCD
Dynamic Braking Standard Without Braking
Electronic Supply Internal
Enclosure NEMA 1
Enclosure Nema Rating NEMA 1
Encoder Input Optional
Environment Indoor
Frame Size E
Frequency 50/60 Hz
Hd Amps 180A
Hdhp 150
Hp 150 hp , 175 hp
Input Phase 3
Input Phases 3
Input Power Supply 380-480V
Input Voltage 460V AC
Ip Enclosure Rating IP56
Link Inductor Yes
Memory Card Included
Motor Volts 380-480V
Nd Amps 211A
Ndhp 175
No. Of Input Phase 3
Operator Controls Keypad Included
Output Amps 180A
Output Kw 111.9 kW
Output Phase 3
Output Voltage 460V AC
Power Supply 380-480V
Rated Amps (hd) 180A
Rated Amps (nd) 211A
Rated Current (nd) 211A
Rated Efficiency Greater Than or Equal to 98%
Rfi Filter With Filter C3
Rfi Filter Option Yes
Series CFW11 Series
Temperature -10°C to +45°C