WEG CFW110216T6OYZ Vector Drive, Three Phase, 575V-690V | BB2MWW
WEG CFW110216T6OYZ 11994587 Variable Speed Drive, Nominal Duty 216 A, Heavy Duty 180 A, 500-690V, IP20
Item: BB2MWWModel: CFW110216T6OYZCross Ref: 11994587
In Stock
Get it by Monday, May 25
Ac Line Option Non Switched
Application General Purpose
Braking None
Configuration With Options
Display Graphic LCD
Dynamic Braking Standard Without Braking
Efficiency Type IE1 (Standard), IE2 (High Efficiency), IE3 (Premium)
Electronic Supply Internal
Enclosure IP20
Encoder Input Optional
Environment Indoor
Frequency 50/60 Hz
Hp 200 hp
Input Phase 3
Input Phases 3
Input Voltage 575V AC
Ip Enclosure Rating IP20
Link Inductor Yes
Memory Card Included
Nema Frame NEMA 404-5T
Nema Mount With Base
Output Amps 180A
Output Kw 111.9 kW
Output Phase 3
Output Rpm 1300-1800 RPM
Output Voltage 575V AC
Power Supply 500-690V
Rated Amps (hd) 180A
Rated Amps (nd) 216A
Rated Current (nd) 216A
Rated Efficiency Greater Than or Equal to 98%
Rfi Filter With Filter C3
Rfi Filter Option Yes
Series CFW11 Series
Temperature -10°C to +45°C