WEG CFW110142T2ON1Z Vector Drive, Three Phase, 208-240V | BA9UUV
WEG CFW110142T2ON1Z 11128905 Variable Speed Drive, 220-230V, 3 Phase, Normal Duty 142 A, Heavy Duty 115 A, NEMA1
Item: BA9UUVModel: CFW110142T2ON1ZCross Ref: 11128905
In Stock
Get it by Monday, May 25
Ac Line Option Non Switched
Braking None
Closed Loop Optional
Configuration With Options
Conformal Coating 3C2
Control Method-induction Motor V/F, VVW, Vector And PM motor
Depth 14.1"
Dimensions 26.6 x 13.2 x 14.1
Direction Controls Forward/Stop/Reverse
Display Graphic LCD
Dynamic Braking Standard Without Braking
Electronic Supply Internal
Enclosure NEMA 1
Enclosure Nema Rating NEMA 1
Encoder Input Optional
Environment Indoor
Frame Size E
Frequency 50/60 Hz
Hd Amps 115A
Hdhp 40
Hp 40 hp , 50 hp
Input Phase 3
Input Phases 3
Input Power Supply 200-240V
Input Voltage 230V AC
Ip Enclosure Rating IP56
Link Inductor Yes
Memory Card Included
Motor Volts 200-240V
Nd Amps 142A
Ndhp 50
No. Of Input Phase 3
Operator Controls Keypad Included
Output Amps 115A
Output Kw 29.8 kW
Output Phase 3
Output Voltage 230V AC
Power Supply 220-230V
Rated Amps (hd) 115A
Rated Amps (nd) 142A
Rated Current (nd) 142A
Rated Efficiency Greater Than or Equal to 97%
Rfi Filter With Filter C3
Rfi Filter Option Optional
Series CFW11 Series
Temperature -10°C to +45°C