WEG 02018AT3HCT256T-W22 Cooling Tower Motor, 20 HP, 1800 RPM, 575 V, 3 Phase, TEAO, 256T Frame, Footed, Premium
20 hp
256T
575V
Get it by Tuesday, Apr 14
€3,034.56 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Cooling Tower Motor |
| Efficiency | 50% |
| Efficiency @ 100% | 93% |
| Enclosure Type | Teao |
| Frame | 256T |
| Frame Size | 256T |
| Frequency | 60 Hz |
| Full Load Amps | 19.3A |
| Insulation Class | Class F |
| No Load Amps | 8A |
| Noise | 64 dBA |
| Number Of Poles | 4 |
| Output Hp | 20 hp |
| Phase | 3 |
| Power Factor | 75% |
| Power Factor_100% | 0.84 |
| Product Datasheet | weg-02018at3hct256t-w22.pdf |
| Rpm | 1700-1800 RPM |
| Service Factor | 1 |
| Torque | 58.7 lbs.-ft. |
| Voltage | 575V |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 145.8 |
| Ship height (cm) | 72.12 |
| Ship length (cm) | 104.43 |
| Ship width (cm) | 63 |
| Country of Origin | US |
Documentation:
Product Variants
| Model | Voltage | Frame | Rpm | Hp | Service Factor | No Load Amps | Full Load Amps | Output Hp | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 01518AT3HCT254TF1-W2 | 575V | 254T | 1700-1800 RPM | - | 1 | 6.4A | 14.4A | - | €2,527.07 | |
| 00212AT3HCT184TF1-W2 | 575V | 184T | 1100-1200 RPM | - | 1 | 1.8A | 2.58A | 2 hp | €1,205.02 | |
| 01018AT3PCT215T-W22 | 200V | 213/5T | 1700-1800 RPM | - | 1 | 13A | 28.5A | 10 hp | €1,766.98 | |
| 00718AT3HCT213T-W22 | 575V | 213T | 1700-1800 RPM | 7 1/2 hp | 1 | 3.24A | 7.34A | 7 1/2 hp | €1,609.83 | |
| 02018AT3PCT256T-W22 | 200V | 254/6T | 1700-1800 RPM | - | 1 | 23A | 55.4A | 20 hp | €3,034.56 | |
| 00712AT3ECT254TF1-W2 | 208-230/460V | 254T | 1100-1200 RPM | 7 1/2 hp | 1 | 4.5/9A | 9.48/19-21A | 7 1/2 hp | €2,897.01 | |
| 02518AT3HCT284TF1-W2 | 575V | 284T | 1700-1800 RPM | 25 hp | 1 | 9.6A | 23.6A | - | €3,853.02 |
Explore Products
- VAL-MATIC 203C.2 Valve Air Release and Vac FNPT 3 x 3 Cast Iron
- VERMONT GAGE 501302100 Jobber Drill Blank, #75 Size, 1 Inch Length, Bright Uncoated Finish
- MILWAUKEE VALVE ML323E-A A14 Butterfly Valve, With Gear Operated, Epdm Liner, Cast Iron, 14 Inch Valve Size
- PARKER 1UT43-6-6 Hydraulic Crimp Fitting, Steel x Steel, Straight, 6 Hose Dash Size
- GRAINGER BULK-FS-F7-17 Wool Felt Strip, 1 Inch Width x 10 ft Length, 3/8 Inch Thick, F7, Plain Backing
- DIXON T7RWWW-400150PM Tee, 4 x 1-1/2 Inch Dia., 316L Stainless Steel
- APPLETON ELECTRIC KPAL1575G48 High Pressure Sodium Light Fixture, 150W
- EATON PRL2A3100X42C Panelboard Interior, 480Y/277 VAC, 100 A, 42 Spaces
Explore More
- KEYSHAFT
- Syringe Filters
- Regulators
- Wire Rope Swage Eye Fittings
- Cable Connectors
- Worm Gear Clamps
- OIL SAFE Bulk Storage Spill Pan Connection Kits
- VIEGA PROPRESS Male Adapter, Bronze, FTG x MNPT
- LIFT-ALL Recovery Strap 8 Inch, Yellow
- BROWNING Single Adjusting Tighteners
- FERNCO 3000 Proflex Series Couplings
- SANDPIPER Full Flow Top Discharge Ball Valve Air-Operated Double Diaphragm Pumps
- SIOUX CHIEF PowerPEX Type A Oxygen Barrier PEX Tubes
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
WEG 02018AT3HCT256T-W22 Cooling Tower Motor, 20 HP, 1800 RPM, 575 V, 3 Phase, TEAO, 256T Frame, Footed, Premium
€3,034.56 /unit
