WEG 02018AT3PCT256T-W22 Cooling Tower Motor, 20 HP, 1800 RPM, 200 V, 3 Phase, TEAO, 256T Frame, Footed, Premium
20 hp
256T
200V
Get it by Friday, Apr 10
€3,034.56 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Cooling Tower Motor |
| Application | Cooling Tower |
| Body Material | Cast Iron |
| Ct Speed Range | 20:1 |
| Efficiency | 50% |
| Efficiency @ 100% | 93% |
| Enclosure Nema Rating | IC418 - TEAO |
| Enclosure Type | Teao |
| Frame | 254/6T |
| Frame Size | 256T |
| Frequency | 60 Hz |
| Full Load Amps | 55.4A |
| Horsepower | 20 hp |
| Insulation Class | Class F |
| Inverter Rating | Inverter Duty |
| Ip Enclosure Rating | IP55 |
| Mounting Arrangement | F1, F2 |
| Mounting Orientation | Horizontal/Vertical |
| Nema Mount | With Base |
| No Load Amps | 23A |
| Noise | 64 dBA |
| Number Of Poles | 4 |
| Output Hp | 20 hp |
| Output Kw | 15 kW |
| Output Rpm | 1770 RPM |
| Phase | 3 |
| Power Factor | 75% |
| Power Factor_100% | 0.84 |
| Product Datasheet | weg-02018at3pct256t-w22.pdf |
| Rpm | 1700-1800 RPM |
| Service Factor | 1 |
| Space Heater Voltage | 110-127/200-240V AC |
| Temp Code | T3 = 200°C |
| Torque | 58.7 lbs.-ft. |
| Voltage | 200V |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 158.4 |
| Ship height (cm) | 72.12 |
| Ship length (cm) | 104.43 |
| Ship width (cm) | 63 |
| Country of Origin | US |
Documentation:
Product Variants
| Model | Voltage | Frame | Rpm | Hp | Service Factor | No Load Amps | Full Load Amps | Output Hp | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 01518AT3HCT254TF1-W2 | 575V | 254T | 1700-1800 RPM | - | 1 | 6.4A | 14.4A | - | €2,527.07 | |
| 00212AT3HCT184TF1-W2 | 575V | 184T | 1100-1200 RPM | - | 1 | 1.8A | 2.58A | 2 hp | €1,205.02 | |
| 01018AT3PCT215T-W22 | 200V | 213/5T | 1700-1800 RPM | - | 1 | 13A | 28.5A | 10 hp | €1,766.98 | |
| 00718AT3HCT213T-W22 | 575V | 213T | 1700-1800 RPM | 7 1/2 hp | 1 | 3.24A | 7.34A | 7 1/2 hp | €1,609.83 | |
| 00712AT3ECT254TF1-W2 | 208-230/460V | 254T | 1100-1200 RPM | 7 1/2 hp | 1 | 4.5/9A | 9.48/19-21A | 7 1/2 hp | €2,897.01 | |
| 02518AT3HCT284TF1-W2 | 575V | 284T | 1700-1800 RPM | 25 hp | 1 | 9.6A | 23.6A | - | €3,853.02 | |
| 02018AT3HCT256TF1-W2 | 575V | 256T | 1700-1800 RPM | - | 1 | 8A | 19.3A | - | €3,034.56 |
Explore Products
- WOODHEAD 1300130606 1R6006A20F0601 Male Receptacle, 6 Pole, 6 Feet Length, 16/1 Size, PVC, Stainless Steel
- KINEDYNE 10035GRA Ratchet Load Binder Fixed 5400 Lb.
- MAIN FILTER INC. MF0326246 L203 Spin-On Filter, Cellulose, 20 Micron Rating, Buna Seal, 5.748 Inch Height
- GEARWRENCH 84866 3/4 Inch Drive 6 Point Deep Impact SAE Socket 15/16 Inch
- DYNABRADE 11675 Contact Wheel Mount
- NIBCO B305358PC PC741 Companion Flange, Press x FNPT, 1 Inch Inch Size, Wrot
- GRAINGER LR-128-S Control Unit, 8 Inch Pipe Size
- USA SEALING BULK-PS-PC-281 Sheet Stock, Polycarbonate, 12 x 8 x 0.250 Inch Size, 240 Degree F Max Temp
Explore More
- KEYSHAFT
- Portable Air Conditioners
- Track Saw Accessories
- Liquid Storage Tanks
- Wood Chisels
- Conduit Reducing Bushings and Washers
- DESTACO 227 Series Horizontal Hold Down Clamps
- ANSELL 28-360 Activarmr Nitrile Coating Cut Resistant Gloves
- ACME ELECTRIC WI015 Series Medium Voltage Transformers, 3 Phase, 60Hz, 2.5kV & 5kV Class
- KEO Countersinks, 6-Flute, Carbide
- SPEARS VALVES PVC FKM Regular Style True Union Retrofit Kits
- VOLLRATH Covers
- SQUARE D Fuse Blocks
- LOCTITE Pipe Thread Sealants
- NIBCO 810 Series DWV 45 Deg Wyes, C x C x C, Cast
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
WEG 02018AT3PCT256T-W22 Cooling Tower Motor, 20 HP, 1800 RPM, 200 V, 3 Phase, TEAO, 256T Frame, Footed, Premium
€3,034.56 /unit
