WEG 01518AT3HCT254TF1-W2 Cooling Tower Motor, 15 HP, 1800 RPM, 575 V, 3 Phase, TEAO, 254T Frame, Footed, Premium, F-1 Mounted
15 hp
254T
575V
Get it by Tuesday, Apr 14
€2,527.07 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Cooling Tower Motor |
| Efficiency | 50% |
| Efficiency @ 100% | 92.4% |
| Enclosure Type | Teao |
| Frame | 254T |
| Frame Size | 254T |
| Full Load Amps | 14.4A |
| Horsepower | 15 hp |
| Hz | 60 Hz |
| Insulation Class | Class F |
| No Load Amps | 6.4A |
| Noise | 64 dBA |
| Number Of Poles | 4 |
| Phase | 3 |
| Power Factor | 75% |
| Power Factor_100% | 0.83 |
| Product Datasheet | weg-01518at3hct254tf1-w2.pdf |
| Rpm | 1700-1800 RPM |
| Service Factor | 1 |
| Torque | 44 lbs.-ft. |
| Voltage | 575V |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 124.65 |
| Ship height (cm) | 72.12 |
| Ship length (cm) | 104.43 |
| Ship width (cm) | 63 |
| Country of Origin | US |
Documentation:
Product Variants
| Model | Voltage | Frame | Rpm | Hp | Service Factor | No Load Amps | Full Load Amps | Output Hp | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 00212AT3HCT184TF1-W2 | 575V | 184T | 1100-1200 RPM | - | 1 | 1.8A | 2.58A | 2 hp | €1,205.02 | |
| 01018AT3PCT215T-W22 | 200V | 213/5T | 1700-1800 RPM | - | 1 | 13A | 28.5A | 10 hp | €1,766.98 | |
| 00718AT3HCT213T-W22 | 575V | 213T | 1700-1800 RPM | 7 1/2 hp | 1 | 3.24A | 7.34A | 7 1/2 hp | €1,609.83 | |
| 02018AT3PCT256T-W22 | 200V | 254/6T | 1700-1800 RPM | - | 1 | 23A | 55.4A | 20 hp | €3,034.56 | |
| 00712AT3ECT254TF1-W2 | 208-230/460V | 254T | 1100-1200 RPM | 7 1/2 hp | 1 | 4.5/9A | 9.48/19-21A | 7 1/2 hp | €2,897.01 | |
| 02518AT3HCT284TF1-W2 | 575V | 284T | 1700-1800 RPM | 25 hp | 1 | 9.6A | 23.6A | - | €3,853.02 | |
| 02018AT3HCT256TF1-W2 | 575V | 256T | 1700-1800 RPM | - | 1 | 8A | 19.3A | - | €3,034.56 |
Explore Products
- INSTOCK GRPS1630 Phenolic Shelf, Size 30 x 16 x 1 Inch, Black
- E JAMES & CO 387-1/8A Rubber Gum 1/8 Inch Thick 12 x 12 In
- GRAINGER Z1618MPAK Binding Post, M6x1 Thread Size, SS, 20 mm Barrel Lg., 10 mm Barrel Dia.
- GRAINGER U07810.025.0037 Set Screw, 1/4 In - 20 Thread Size, Pln, 3/8 In Lg., 1/8 In Drive Size, Flat, Alloy Steel
- PYRAMEX SB5110DT Safety Glasses Pcu Clear Antifog Full
- WOODHEAD 1200661457 843032K05M050 Cordset, 3 Pole, Male Female, 90 Degree, Straight, 5m, 22 Size
- BRADY 66061 Danger Tag, 5-3/4 x 3 Inch, Danger Do Not Operate, Polyester, Remarks, English
Explore More
- KEYSHAFT
- Raceway Fitting Accessories
- Headbands Sweatbands and Cooling Headwear
- Thumb Screws
- Electric Unit Heaters
- Asphalt Testing Compression Machines
- OIL SAFE Premium Pumps
- PEWAG Chain Sling, Grade 120
- LOC-LINE Female Npt Valve
- AKRO-MILS 30292 Akrobins Super Size Bins
- ANVIL AS200S Series Channels With Long Slots
- BALDOR / DODGE GTM, Piloted Flange GRIP TIGHT Adapter Ball Bearings
- KRYTOX GPL 216 Series Extreme Pressure Grade Grease
- CADET Heaters
- MERIT BRASS AC45140L 304 Stainless Steel Weld-Nut Flanges, Schedule 40, Class 150
- MERIT BRASS SW3406D Pipe Tees
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
WEG 01518AT3HCT254TF1-W2 Cooling Tower Motor, 15 HP, 1800 RPM, 575 V, 3 Phase, TEAO, 254T Frame, Footed, Premium, F-1 Mounted
€2,527.07 /unit
