WEG 01518ET3E254JP-S 13393207 Pump Motor, 15 HP, 1800 RPM, 208/230/460 V, 3 Phase, TEFC, 254/6JP Frame, Footed, Close Coupled Pump
1800 rpm
15 hp
208/230/460V
256JP
Get it by Wednesday, Apr 8
€3,066.92 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Close-Coupled Pump Motor |
| Altitude | 1000 M.A.S.L. |
| Ambient Temp. | -20°C to +40°C |
| Application | Closed Coupled |
| Bearing Cap | Yes |
| Body Design | Rolled Steel |
| Bolt Material | Carbon Steel |
| Breakdown Torque | 300% |
| Cable Press Material | Sem |
| Connection Cables Quantity | 12 |
| Ct Speed Range | 2:1 |
| Drain | Rubber, Automatic |
| Drip Cover | Without |
| Duty Cycle | S1 |
| Efficiency | 92.4% |
| Efficiency @ 100% | 92.4% |
| Efficiency @ 50% | 91% |
| Efficiency @ 75% | 92.4% |
| Enclosure | IC411 |
| Enclosure Iec | IP55 |
| Enclosure Type | Tefc |
| Fan Cover Material | Steel |
| Fan Material | Plastic |
| Flange | C |
| Frame | 254JP |
| Frame Material | Rolled Steel |
| Frame Size | 254/6JP |
| Frequency | 60 Hz |
| Grounding Lugs | Superior |
| Impregnation Method | Dip and Bake Polyester |
| Insulation Class | Class F |
| Inverter Rating | Inverter Ready |
| L.r. Amperes | 118/237A |
| Locked Rotor Time (cold) | 34 sec. |
| Locked Rotor Time (hot) | 19 sec. |
| Locked Rotor Torque | 250% |
| Main Terminal Box Hole | 1.732" |
| Moment Of Inertia (j) | 2.15 lbs.-sq. ft. |
| Mounting | F-1 |
| Mounting Arrangement | F1 |
| Nema Frame | NEMA 254-6JP |
| Nema Mount | C Face With Base |
| No Load Amps | 8.65/17.3A |
| Noise Level | 68 dBA |
| Number Of Poles | 4 |
| Output Hp | 15 hp |
| Output Kw | 11 kW |
| Output Rating | 15 hp |
| Output Rpm | 1770/1455 RPM |
| Overload Protection | No |
| Phase | 3 |
| Power Factor 50% | 0.64 |
| Power Factor 75% | 0.76 |
| Power Factor_100% | 0.82 |
| Product Datasheet | weg-01518et3e254jp-s.pdf |
| Rated Current | 18.2/36.4A |
| Rated Speed | 1770 RPM |
| Rated Torque | 44.5 lbs.-ft. |
| Regreasing System | At Drive End And Non-Drive End |
| Replaces | 01518EP3E254JP-S |
| Resilient Base | Without |
| Rotation | CW/CCW |
| Rpm | 1700-1800 RPM |
| Screw Cap | Carbon Steel |
| Service Factor | 1.15 |
| Shaft Material | Carbon Steel |
| Slip | 1.67% |
| Starting Method | Direct On Line |
| Synchronous Speed | 1800 RPM |
| Temp Code | T3 = 200°C |
| Temp. Rise | 80 K |
| Terminal Block | Without |
| Terminal Box | Left Position |
| Voltage | 190-220/230/380-415/460V , 208/230/460V AC |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 108.9 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 68.4 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Documentation:
Product Variants
| Product | Model | Voltage | Frame | Service Factor | Hp | Efficiency | Output Hp | Synchronous Speed | No Load Amps | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
02512ET3E324JM-W22 | 230/460/380V AC | 326JM | 1.25 | 25 hp | 50% | 25 hp, 20 hp | 1200 RPM | 14/28A | €6,353.33 | |
![]() |
01536EP3E254JM-W22 | 208/230/460V AC | 254JM | 1.25 | 15 hp | 50% | - | 3600 RPM | 4.6/9.2A | €2,345.57 | |
![]() |
00236ET3E145JM-W22 | 208/230/460V AC | 143JM | 1 | 2 hp | 50% | 2 hp | 3600 RPM | 0.99/1.98A | €814.87 | |
![]() |
01518ET3E254JM-S | 230/460/190-220/380-415V AC | 254JM | 1.15 | 15 hp | 92.4% | 15 hp | 1800 RPM | 8.65/17.3A | €3,016.06 | |
![]() |
02012ET3E286JP-W22 | 208-230/460/380V AC | 284JP | 1 | - | 50% | 20 hp | 1200 RPM | 9.5/16.4-19A | €5,745.04 | |
![]() |
02012ET3E286JM-W22 | 230/460/380V AC | 284JM | 1.25 | - | 50% | 20 hp | 1200 RPM | 9.5/19A | €5,659.13 | |
![]() |
01512ET3E284JM-W22 | 230/460/380V AC | 286JM | 1.25 | - | 50% | 15 hp | 1200 RPM | 7/14A | €4,522.38 |
Explore Products
- VERMONT GAGE 141190770 Plug Gage, Class X, Go, Steel, 0.9077 Inch Size
- PLAST-O-MATIC ABRA400EPT-PP Ball Valve, 2-Way, Air X Air, EPDM Seal, Polypropylene, 4 Inch Size
- EATON CNDC312T57W Molded Case Circuit Breaker, Cndc Type, Electronic Lsia Trip Type, 3-Pole, 1200A, 600 Vac
- APPROVED VENDOR 1WLF4 O-ring Dash 920 Silicone 0.11 Inch
- MAIN FILTER INC. MF0417596 H8939MCBL Interchange Hydraulic Filter, Glass, 5 Micron Rating, Viton Seal, 38.66 Inch Height
- CLE-LINE C22693HT
- APOLLO VALVES 83B245142470 3 Pcs Ball Valve with Vented Ball, Graphite PK, 4 Inch Extended Bonnet 1 Inch, 2 x Socket Weld
- WINTERS INSTRUMENTS PAL6034ALT Altitude Gauge 0-70 Ft/Water 1/4 Inch, Ss
Explore More
- KEYSHAFT
- Fuel and Gas Cans
- Finned Strip Heaters
- Ultrasonic Flow Meter Detector Accessories
- Wall Protection
- Paint Filter Pad Accessories
- SPEEDAIRE Reciprocating Air Saws
- MOON AMERICAN Female Dry Hydrants
- MUELLER INDUSTRIES 582SS Y Strainers
- ANVIL AS560 Series Channels, Solid
- FEBCO Master Series LF876V Double Check Detector Backflow Prevention Assemblies
- EATON Molded Case Circuit Breaker Adjustable Electronic Trips
- MERIT Spiral Bands
- KLINGER PISTON VALVES Sheet and Ring Gaskets
- UNISTRUT P5000SL Series Channels, 10 Feet
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
WEG 01518ET3E254JP-S 13393207 Pump Motor, 15 HP, 1800 RPM, 208/230/460 V, 3 Phase, TEFC, 254/6JP Frame, Footed, Close Coupled Pump
€3,066.92 /unit




