WEG 01512ET3E284JM-W22 12598765 Pump Motor, 15 HP, 1200 RPM, 208/230/460V, TEFC, 284/6JM, Footed, Close CoupLED Pump
1200 rpm
15 hp
208/230/460V
286JM
Get it by Wednesday, Apr 8
€4,522.38 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Close-Coupled Pump Motor |
| Altitude | 1000 M.A.S.L. |
| Ambient Temp. | -20°C to +40°C |
| Application | Closed Coupled |
| Bearing Cap | Yes |
| Body Design | Cast Iron |
| Breakdown Torque | 260% |
| Connection Cables Quantity | 12 |
| Ct Speed Range | 2:1 |
| Drain | Rubber, Automatic |
| Drip Cover | Without |
| Duty Cycle | S1 |
| Efficiency | 50% |
| Efficiency @ 100% | 91.7% |
| Efficiency @ 50% | 91% |
| Efficiency @ 75% | 91.7% |
| Enclosure | IC411 |
| Enclosure Iec | IP55 |
| Enclosure Type | Tefc |
| Fan Cover Material | Cast Iron |
| Fan Material | Plastic |
| Flange | C |
| Frame | 286JM |
| Frame Material | Cast Iron |
| Frame Size | 284/6JM |
| Frequency | 60 Hz |
| Full Load Amps | 17.9/35.8-39.6A |
| Grounding Lugs | Single |
| Hz | 60 Hz |
| Impregnation Method | Dip and Bake Polyester |
| Insulation Class | Class F |
| Inverter Rating | Inverter Duty |
| L.r. Amperes | 115/229A |
| Locked Rotor Time (cold) | 36 sec. |
| Locked Rotor Time (hot) | 20 sec. |
| Locked Rotor Torque | 229% |
| Main Terminal Box Hole | 1 1/2" |
| Main Terminal Box Type | NPT |
| Moment Of Inertia (j) | 7.85 lbs.-sq. ft. |
| Mounting | F-1 |
| Mounting Arrangement | F1, F2 |
| Nema Frame | NEMA 284-6JM |
| Nema Mount | C Face With Base |
| No Load Amps | 7/14A |
| Noise | 59 dBA |
| Noise Level | 59 dBA |
| Number Of Poles | 6 |
| Output Hp | 15 hp , 15 hp, 10 hp |
| Output Kw | 11/7.5 kW |
| Output Rpm | 1175/970 RPM |
| Overload Protection | No |
| Phase | 3 |
| Power Factor | 75% |
| Power Factor 50% | 0.69 |
| Power Factor 75% | 0.8 |
| Power Factor_100% | 0.84 |
| Product Datasheet | weg-01512et3e284jm-w22.pdf |
| Pump Seal | Mechanical Seal |
| Rated Current | 17.9/35.8A |
| Rated Speed | 1175 RPM |
| Regreasing System | At Drive End And Non-Drive End |
| Rotation | CW/CCW |
| Rpm | 1175 RPM |
| Screw Cap | Carbon Steel |
| Service Factor | 1.25 |
| Shaft Material | Carbon Steel |
| Slip | 2.08% |
| Starting Method | Direct On Line |
| Synchronous Speed | 1200 RPM |
| Temp Code | T3 = 200°C |
| Temp. Rise | 80 K |
| Terminal Block | Without |
| Terminal Box | Left Position |
| Torque | 66.1 lbs.-ft. |
| Voltage | 230/460/380V , 230/460/380V AC |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 195.3 |
| Ship height (cm) | 32.26 |
| Ship length (cm) | 72.9 |
| Ship width (cm) | 37.08 |
| Country of Origin | BR |
Documentation:
Product Variants
| Product | Model | Voltage | Frame | Service Factor | Hp | Efficiency | Output Hp | Synchronous Speed | No Load Amps | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
02512ET3E324JM-W22 | 230/460/380V AC | 326JM | 1.25 | 25 hp | 50% | 25 hp, 20 hp | 1200 RPM | 14/28A | €6,353.33 | |
![]() |
01536EP3E254JM-W22 | 208/230/460V AC | 254JM | 1.25 | 15 hp | 50% | - | 3600 RPM | 4.6/9.2A | €2,345.57 | |
![]() |
00236ET3E145JM-W22 | 208/230/460V AC | 143JM | 1 | 2 hp | 50% | 2 hp | 3600 RPM | 0.99/1.98A | €814.87 | |
![]() |
01518ET3E254JM-S | 230/460/190-220/380-415V AC | 254JM | 1.15 | 15 hp | 92.4% | 15 hp | 1800 RPM | 8.65/17.3A | €3,016.06 | |
![]() |
02012ET3E286JP-W22 | 208-230/460/380V AC | 284JP | 1 | - | 50% | 20 hp | 1200 RPM | 9.5/16.4-19A | €5,745.04 | |
![]() |
02012ET3E286JM-W22 | 230/460/380V AC | 284JM | 1.25 | - | 50% | 20 hp | 1200 RPM | 9.5/19A | €5,659.13 | |
![]() |
00712ET3E254JM-W22 | 230/460/380V AC | 256JM | 1.25 | 7 1/2 hp | 50% | 7 1/2 hp | 1200 RPM | 5.3/10.6A | €2,838.04 |
Explore Products
- SPEC F0846006 Disc Spring Steel Inside Diameter 0.453 Inch
- AMS 424.34 Soil Fertility Kit with Compact Slide Hammer, 1-1/4 Inch Dia., 5/8 Inch Thread Size
- VOLLRATH 4412R Pull Pin, With Ring Long
- MAIN FILTER INC. MF0609935 Hydraulic Filter, Wire Mesh, 10 Micron Rating, Buna Seal, 2.16 Inch Height
- GATES E5MR35515
- APPROVED VENDOR P1628DQ Drill Bushing P Drill Size # 32
- OSG 1651005308 Spiral Point Tap, M10X0.75 Thread Size, 17 mm Thread Lg, TiCN, D4 / JIS 2, Semi-Bottoming
- PIP 170-00-11/8 Electrical Safety Leather Cover Gloves, 8 Inch Size, Yellow, Pair
Explore More
- KEYSHAFT
- Insulated Tool Sets
- Hex and Torx Key Sets
- Hard Hat Cooling Products
- Gear Racks
- Carbon Steel Stair Treads
- LOC-LINE Male NPT Valves
- OIL SAFE Drum Workstation QC Upgrade Kits
- CAROL Multi-Conductor Cable, Rubber, Braid Shield
- JOHN GUEST Metric Male Connectors, BSPT Thread, Acetal Black
- GLOBE SCIENTIFIC Four Pour Spout Beakers
- GOODYEAR ENGINEERED PRODUCTS 20mm Wide Dual Hi-Performance Pd Synchronous Drive Gearbelt
- LISLE Axle Nut Socket
- DBI-SALA Arc-Flash Rated Full Body Harness
- ANSELL 28-507 Activarmr Nitrile Coating Cut Resistant Gloves
- ZSI-FOSTER Beta Heavy Series Double Weld Plates
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
WEG 01512ET3E284JM-W22 12598765 Pump Motor, 15 HP, 1200 RPM, 208/230/460V, TEFC, 284/6JM, Footed, Close CoupLED Pump
€4,522.38 /unit



