WEG 01018ET3H215JP-S 13507661 Pump Motor, 10 HP, 1800 RPM, 575 V, 3 Phase, TEFC, 213/5JP Frame, Footed, Close Coupled Pump
1800 rpm
10 hp
575V
215JP
Get it by Thursday, Apr 9
€2,120.59 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Close-Coupled Pump Motor |
| Altitude | 1000 M.A.S.L. |
| Ambient Temp. | -20°C to +40°C |
| Bearing Cap | Yes |
| Bolt Material | Carbon Steel |
| Breakdown Torque | 300% |
| Cable Press Material | Sem |
| Connection Cables Quantity | 6 |
| Drain | Rubber, Automatic |
| Drip Cover | Without |
| Duty Cycle | S1 |
| Efficiency @ 100% | 91.7% |
| Efficiency @ 50% | 91% |
| Efficiency @ 75% | 91% |
| Enclosure | IC411 |
| Enclosure Type | Tefc |
| Fan Cover Material | Steel |
| Fan Material | Plastic |
| Flange | C |
| Frame | 215JP |
| Frame Material | Rolled Steel |
| Frame Size | 213/5JP |
| Frequency | 60 Hz |
| Grounding Lugs | Single |
| Impregnation Method | Dip and Bake Polyester |
| Insulation Class | Class F |
| L.r. Amperes | 68.3A |
| Locked Rotor Time (cold) | 27 sec. |
| Locked Rotor Time (hot) | 15 sec. |
| Locked Rotor Torque | 250% |
| Main Terminal Box Hole | 1.377" |
| Moment Of Inertia (j) | 1.07 lbs.-sq. ft. |
| Mounting | F-1 |
| No Load Amps | 4.43A |
| Noise Level | 60 dBA |
| Number Of Poles | 4 |
| Output Rating | 10 hp |
| Overload Protection | No |
| Phase | 3 |
| Power Factor 50% | 0.67 |
| Power Factor 75% | 0.78 |
| Power Factor_100% | 0.84 |
| Product Datasheet | weg-01018et3h215jp-s.pdf |
| Rated Current | 9.76A |
| Rated Speed | 1760 RPM |
| Rated Torque | 29.8 lbs.-ft. |
| Rated Voltage | 575V |
| Replaces | 01018EP3H215JP-S |
| Resilient Base | Without |
| Rotation | CW/CCW |
| Rpm | 1700-1800 RPM |
| Screw Cap | Carbon Steel |
| Service Factor | 1.15 |
| Shaft Material | Carbon Steel |
| Slip | 2.22% |
| Starting Method | Direct On Line |
| Synchronous Speed | 1800 RPM |
| Temp. Rise | 80 K |
| Terminal Block | Without |
| Terminal Box | Left Position |
| Voltage | 575V AC |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 63.9 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 61.7 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Documentation:
Product Variants
| Product | Model | Voltage | Frame | Service Factor | Hp | Efficiency | Output Hp | Synchronous Speed | No Load Amps | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
02512ET3E324JM-W22 | 230/460/380V AC | 326JM | 1.25 | 25 hp | 50% | 25 hp, 20 hp | 1200 RPM | 14/28A | €6,353.33 | |
![]() |
01536EP3E254JM-W22 | 208/230/460V AC | 254JM | 1.25 | 15 hp | 50% | - | 3600 RPM | 4.6/9.2A | €2,345.57 | |
![]() |
00236ET3E145JM-W22 | 208/230/460V AC | 143JM | 1 | 2 hp | 50% | 2 hp | 3600 RPM | 0.99/1.98A | €814.87 | |
![]() |
01518ET3E254JM-S | 230/460/190-220/380-415V AC | 254JM | 1.15 | 15 hp | 92.4% | 15 hp | 1800 RPM | 8.65/17.3A | €3,016.06 | |
![]() |
02012ET3E286JP-W22 | 208-230/460/380V AC | 284JP | 1 | - | 50% | 20 hp | 1200 RPM | 9.5/16.4-19A | €5,745.04 | |
![]() |
02012ET3E286JM-W22 | 230/460/380V AC | 284JM | 1.25 | - | 50% | 20 hp | 1200 RPM | 9.5/19A | €5,659.13 | |
![]() |
01512ET3E284JM-W22 | 230/460/380V AC | 286JM | 1.25 | - | 50% | 15 hp | 1200 RPM | 7/14A | €4,522.38 |
Explore Products
- TEADIT CGR100B.018.8.300 Ring Cut Gasket, Neoprene, 1/8 Inch Thickness, 8 Inch Size, 300# Class
- CHICAGO-LATROBE 11074 Extra Long Drill Bit, #44 Size, 1 1/8 Inch Flute Length, 5/64 Inch Shank Dia.
- PARKER VS215PNL-6-25 Long Pipe Nipple 3/8 Inch 2-1/2 Inch Length Brass
- PARKER 16H32A18A2BC
- VERMONT GAGE 112416530 Pin Gage, Class ZZ, NoGo, Steel, 16.53 mm Size
- MAIN FILTER INC. MF0066532 XR160C10 Hydraulic Filter, Cellulose, 10 Micron Rating, Viton Seal, 6.3 Inch Height
- GLADIATOR GMCB-2C-8 Miniature Supplementary Protector, 8A, 480Y/ 277 VAC/ 125 VDC, 2-Pole, C Curve
- AIGNER LABEL HOLDER APX35 Label Holder, 3 x 5 Inch, Clear, Self Adhesive
Explore More
- KEYSHAFT
- Sheet Metal Notchers
- Label Maker Cable and Wire Markers
- Water Purification Systems
- Wall Mounted Wire Shelving
- Ear Muffs
- AKRO-MILS 30239 Akrobins Plastic Storage Bins
- OETIKER HIP 2000 Series Hand Installation Pincers
- GLOBE SCIENTIFIC Label Rolls, Cryo, 38 x 19 mm
- HEDLAND High Temperature Flow Meters For Petroleum Fluids
- ANVIL 261 Series Riser Clamps, Steel, Black
- EATON JG Series Molded Case Circuit Breaker Frames
- TACO Flanges
- BALDWIN FILTERS Oil Filters
- GRAINGER Polystyrene Formable Films And Rolls
- KLEIN TOOLS Round Bars
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
WEG 01018ET3H215JP-S 13507661 Pump Motor, 10 HP, 1800 RPM, 575 V, 3 Phase, TEFC, 213/5JP Frame, Footed, Close Coupled Pump
€2,120.59 /unit




