WEG 01518ET3H254JM-W22 12603921 Pump Motor, 15 HP, 1800 RPM, 575V, 5.60 A No Load Current, TEFC, 254/6JM, Footed, Close CoupLED Pump
1800 rpm
15 hp
575V
256JM
Get it by Tuesday, Apr 14
€3,016.06 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Close-Coupled Pump Motor |
| Altitude | 1000 M.A.S.L. |
| Ambient Temp. | -20°C to +40°C |
| Bearing Cap | Yes |
| Breakdown Torque | 260% |
| Connection Cables Quantity | 6 |
| Drain | Rubber, Automatic |
| Drip Cover | Without |
| Duty Cycle | S1 |
| Efficiency | 50% |
| Efficiency @ 100% | 92.4% |
| Efficiency @ 50% | 91% |
| Efficiency @ 75% | 91.7% |
| Enclosure | IC411 |
| Enclosure Type | Tefc |
| Fan Cover Material | Cast Iron |
| Fan Material | Plastic |
| Flange | C |
| Frame | 256JM |
| Frame Material | Cast Iron |
| Frame Size | 254/6JM |
| Full Load Amps | 14.4A |
| Grounding Lugs | Single |
| Hz | 60 Hz |
| Impregnation Method | Dip and Bake Polyester |
| Insulation Class | Class F |
| L.r. Amperes | 92.2A |
| Locked Rotor Time (cold) | 55 sec. |
| Locked Rotor Time (hot) | 31 sec. |
| Locked Rotor Torque | 240% |
| Main Terminal Box Hole | 1 1/2" |
| Main Terminal Box Type | NPT |
| Moment Of Inertia (j) | 2.62 lbs.-sq. ft. |
| Mounting | F-1 |
| No Load Amps | 5.6A |
| Noise | 64 dBA |
| Noise Level | 64 dBA |
| Number Of Poles | 4 |
| Output Hp | 15 hp |
| Overload Protection | No |
| Phase | 3 |
| Power Factor | 75% |
| Power Factor 50% | 0.68 |
| Power Factor 75% | 0.78 |
| Power Factor_100% | 0.83 |
| Product Datasheet | weg-01518et3h254jm-w22.pdf |
| Pump Seal | Mechanical Seal |
| Rated Current | 14.4A |
| Rated Speed | 1768 RPM |
| Rated Voltage | 575V |
| Regreasing System | At Drive End And Non-Drive End |
| Replaces | 01518EP3H254JM-W22 |
| Rotation | CW/CCW |
| Rpm | 1700-1800 RPM |
| Screw Cap | Carbon Steel |
| Service Factor | 1.25 |
| Shaft Material | Carbon Steel |
| Slip | 1.78% |
| Starting Method | Direct On Line |
| Synchronous Speed | 1800 RPM |
| Temp. Rise | 80 K |
| Terminal Block | Without |
| Terminal Box | Left Position |
| Torque | 44 lbs.-ft. |
| Voltage | 575V AC |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 157.05 |
| Ship height (cm) | 32.26 |
| Ship length (cm) | 52.83 |
| Ship width (cm) | 37.08 |
| Country of Origin | US |
Documentation:
Product Variants
| Product | Model | Voltage | Frame | Service Factor | Hp | Efficiency | Output Hp | Synchronous Speed | No Load Amps | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
02512ET3E324JM-W22 | 230/460/380V AC | 326JM | 1.25 | 25 hp | 50% | 25 hp, 20 hp | 1200 RPM | 14/28A | €6,353.33 | |
![]() |
01536EP3E254JM-W22 | 208/230/460V AC | 254JM | 1.25 | 15 hp | 50% | - | 3600 RPM | 4.6/9.2A | €2,345.57 | |
![]() |
00236ET3E145JM-W22 | 208/230/460V AC | 143JM | 1 | 2 hp | 50% | 2 hp | 3600 RPM | 0.99/1.98A | €814.87 | |
![]() |
01518ET3E254JM-S | 230/460/190-220/380-415V AC | 254JM | 1.15 | 15 hp | 92.4% | 15 hp | 1800 RPM | 8.65/17.3A | €3,016.06 | |
![]() |
02012ET3E286JP-W22 | 208-230/460/380V AC | 284JP | 1 | - | 50% | 20 hp | 1200 RPM | 9.5/16.4-19A | €5,745.04 | |
![]() |
02012ET3E286JM-W22 | 230/460/380V AC | 284JM | 1.25 | - | 50% | 20 hp | 1200 RPM | 9.5/19A | €5,659.13 | |
![]() |
01512ET3E284JM-W22 | 230/460/380V AC | 286JM | 1.25 | - | 50% | 15 hp | 1200 RPM | 7/14A | €4,522.38 |
Explore Products
- APOLLO VALVES 821051457 3 Pcs Full Port Bronze Ball Valve with Side Vented Ball, Cleaned for Oxygen Service 1 Inch Size, 2 x FNPT
- PROTO J10060L Impact Socket 1 Inch Drive 3-3/4 Inch 6 Point
- KMC CONTROLS MEP-7852 Controls Electric Actuator, Direct Mount, Proportional, 320 In-Lb Torque, 24VAC/Dc
- PARKER 1.50BFDSRM02.00 Round Air Cylinder 1-1/2 Inch Bore 2 Inch Stroke
- SPEARS VALVES YS3AS12-015 Wye Strainer, Socket, FKM, SS, 12 Mesh, 1-1/2 Size, PVC
- SMC VALVES KQ2H01-32-X13 Male Connector, 1/8 Inch Size
- APPROVED VENDOR 1UPZ3 Rod Nylon Blue 2 3/4 Inch Diameter x 1 Feet Length
Explore More
- KEYSHAFT
- Masking Tapes
- Square Flange Pool Pump Motors
- Vacuum Pumps
- Shaft Arbors
- Wheel Nuts and Caps
- AKRO-MILS 30040 Shelfmax Shelf Bins
- HELICOIL Complete Reference Gages, UNC, 3B
- ADB HOIST RINGS MFG. Offset Hex Keys
- DWYER INSTRUMENTS 1950 Series Explosion-Proof Differential Pressure Switches
- ANVIL AF700SS Series Universal Swivel Attachments, 316 Stainless Steel
- RITTAL Locking Accessories
- PRECISION BRAND Wedgies Series Shims
- WOODHEAD 130039 Series Devicenet Cable
- STEINER INDUSTRIES Knit Sleeves With Thumbhole, Kevlar
- MILWAUKEE VALVE White Neoprene Sleeves
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
WEG 01518ET3H254JM-W22 12603921 Pump Motor, 15 HP, 1800 RPM, 575V, 5.60 A No Load Current, TEFC, 254/6JM, Footed, Close CoupLED Pump
€3,016.06 /unit



