WEG 00312ET3E213JP-W22 Electric Motor, 3Hp, 60Hz, 1170 Rpm | BB9FDA
Item: BB9FDAModel: 00312ET3E213JP-W22Cross Ref: 12757940
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Close-Coupled Pump Motor
Application Closed Coupled
Body Design Cast Iron
Ct Speed Range 2:1
Efficiency 50%
Efficiency @ 100% 89.5%
Enclosure Iec IP55
Enclosure Type Tefc
Frame 215JP
Frame Size 213JP
Frequency 50/60 Hz
Full Load Amps 4.41/8.83-9.76A
Hz 60 Hz
Insulation Class Class F
Inverter Rating Inverter Duty
L. R. Amps 33.5A
Mounting Arrangement F1, F2
Nema Frame NEMA 213-5JP
Nema Mount C Face With Base
No Load Amps 2.75/5.5A
Noise 55 dBA
Number Of Poles 6
Output Hp 3 hp
Output Kw 2.2 kW
Output Rpm 1175/965 RPM
Phase 3
Power Factor 75%
Power Factor_100% 0.7
Product Datasheet weg-00312et3e213jp-w22.pdf
Rated Amps 4.93A
Rated Voltage 415V
Rpm 1100-1200 RPM
Service Factor 1
Temp Code T3 = 200°C