WALTER TOOLS A1249XPL-18.5 Drill High Speed Steel 18.5mm | AH4YFH 35RC84
WALTER TOOLS A1249XPL-18.5 5236520 Drill High Speed Steel 18.5mm
Item: AH4YFHModel: A1249XPL-18.5Cross Ref: 35RC84 / 5236520
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Jobber Drill Bit
Coolant Fed Non Coolant Through
Cutting Direction Right Hand
Cutting Edge Dia. 0.728"
Cutting Edge Length 4.567"
Decimal Equivalent 0.7283
Depthdia. Ratio 8xd
Dimension Type Metric
Drill Bit Point Angle 130°
Drill Bit Point Type Ufl
Drill Bit Size 18.50mm
Drill Bit Size 18.5 mm
Drill Dia. Tolerance H8
Drill Length Class Jobber Length
Drill Point Length 4.31 mm
Finish AlCrN
Finish - Machining AlCrn
Flute Length 135 mm
Flute Type Parabolic
Length 7.795"
Material High Speed Steel
Material - Machining High Speed Steel
Maximum Drilling Depth 135 mm
Measurement System Metric
Number Of Flutes 2
Overall Length 198 mm
Secondary Material Application Composite
Secondary Material Application Iso Code O
Series UFL Series
Shank Dia. 6 mm
Shank Length 63 mm