WALTER TOOLS A1249XPL-17.5 Drill High Speed Steel 17.5mm | AH4YFF 35RC82
WALTER TOOLS A1249XPL-17.5 Drill High Speed Steel 17.5mm
Item: AH4YFFModel: A1249XPL-17.5Cross Ref: 35RC82
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Jobber Drill Bit
Coolant Fed Non Coolant Through
Cutting Direction Right Hand
Cutting Edge Dia. 0.689"
Cutting Edge Length 4.409"
Decimal Equivalent 0.689
Depthdia. Ratio 8xd
Dimension Type Metric
Drill Bit Point Angle 130°
Drill Bit Point Type Ufl
Drill Bit Size 17.50mm
Drill Bit Size 17.5 mm
Drill Dia. Tolerance H8
Drill Length Class Jobber Length
Drill Point Length 4.08 mm
Finish AlCrN
Finish - Machining AlCrn
Flute Length 130 mm
Flute Type Parabolic
Material High Speed Steel
Material - Machining High Speed Steel
Maximum Drilling Depth 130 mm
Measurement System Metric
Number Of Flutes 2
Point Type UFL
Primary Material Application Aluminum, Brass, Bronze, Cast Iron, Copper, Stainless Steel, Steel
Primary Material Application Iso Code K, M, N, P
Secondary Material Application Composite
Secondary Material Application Iso Code O
Series UFL Series
Shank Dia. 6 mm
Shank Length 61 mm