WALTER TOOLS A1249XPL-18 Drill High Speed Steel 18mm | AH4YFG 35RC83
WALTER TOOLS A1249XPL-18 5236519 Drill High Speed Steel 18mm
Item: AH4YFGModel: A1249XPL-18Cross Ref: 35RC83 / 5236519
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Jobber Drill Bit
Cutting Direction Right Hand
Cutting Edge Dia. 0.709"
Cutting Edge Length 4.409"
Decimal Equivalent 0.708"
Dimension Type Metric
Drill Bit Size 18.00mm
Finish AlCrN
Flute Length 139 mm
Material High Speed Steel
Point Angle 130°
Point Type UFL
Shank Dia. 6 mm