BALDOR / DODGE 17AZ60H56WP TIGEAR-2 E-Z KLEEN Reducer-White
Get it by Monday, Apr 13
€2,478.89 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Base To Output Center Height | 1.99" |
| Bore Length | 5.41" |
| Case Size | 17 |
| Center Distance | 1 3/4" |
| Color | White |
| Finish | White Epoxy |
| Gearbox Component Type | Gearbox |
| Housing Material | Cast Iron |
| Hp Rating Input | 0.43 hp |
| Hp Rating Output | 0.27 hp |
| Input Flange | 56C |
| Input Style | 3 Piece Coupled |
| Lubrication Type | PAG, Standard Temperature |
| Motor Compatibility | NEMA Motor, 56C Frame |
| Mounting Bolt Pattern Length | 4.19" |
| Mounting Bolt Pattern Width | 2 3/4" |
| Nominal Ratio | 60 |
| Output Shaft | Hollow |
| Output Shaft Center To Input Motor Mounting Face Distance | 7.73" |
| Output Style | Hollow Bore |
| Overhung Load | 1190 lbf. |
| Rated Torque Output | 576 lbs.-in. |
| Ratio | 60:1 |
| Seal Type | Two Piece Harsh Duty |
| Shaft Dia. | 1" |
| Suitable For Washdown | Yes |
| Thermal Hp Rating | 4/5 hp |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 20.7 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | shaft dia. | gear ratio | output style | finish | ratio | frame size | output type | center distance | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 17AZ05H56 | 1" | - | Hollow Bore | Silver Gray Epoxy | 5:1 | 56 | Hollow | 1 3/4" | €2,478.89 | |
| 17AZ07H56 | 1" | 7 | Hollow Bore | Silver Gray Epoxy | 7:1 | 56 | Hollow | 1 3/4" | €2,478.89 | |
| 17AZ10H56 | 1" | 10 | Hollow Bore | Silver Gray Epoxy | 10:1 | 56 | Hollow | 1 3/4" | €2,478.89 | |
| 17AZ15R56 | 7/8" | 15 | Right | Silver Gray Epoxy | 15:1 | 56 | Right Solid B | 1 3/4" | €1,937.19 | |
| 17AZ20H56 | 1" | 20 | Hollow Bore | Silver Gray Epoxy | 20:1 | 56 | Hollow | 1 3/4" | €2,478.89 | |
| 17AZ30H56 | 1" | 30 | Hollow Bore | Silver Gray Epoxy | 30:1 | 56 | Hollow | 1 3/4" | €2,478.89 | |
| 17AZ50H56 | 1" | 50 | Hollow Bore | Silver Gray Epoxy | 50:1 | 56 | Hollow | 1 3/4" | €2,478.89 |
Explore Products
- GEARENCH HP423
- GRAINGER ZUSAS2X14 O-Ring, 14 mm Inside Dia, 18 mm Outside Dia, Red
- GRAINGER ZUSAH4X177 O-Ring, 177 mm Inside Dia, 185 mm Outside Dia, 185 mm Actual Outside Dia
- VERMONT GAGE 911219400 Pin Gage, Class ZZ, NoGo, BG, 0.194 Inch Size
- CLEVELAND C52178 End Mill Cobalt 3/8 4 Flutes Double Square End Cc
- GRAINGER BULK-RS-H50-33 Buna-N Roll, 36 Inch X 30 Ft, 50A
- APPROVED VENDOR 6MEJ6 Rod Peek Black 1/4 Inch Diameter x 8 Feet Length
Explore More
- KEYSHAFT
- Light Curtains
- Portable Lockout Kits
- Drop-In Anchors
- Powered Belt Conveyors
- Thrust Bearings
- BOLLE SAFETY Prism Safety Glasses
- MEMPHIS GLOVE Cut Pro Kevlar/Steel Shell Cut Resistant Work Gloves, 13 Gauge
- SALISBURY Class 00 Electrical Insulating Rubber Gloves, 11 Inch, Blue
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND Powerline X320 Gas Springs
- 3M Depressed Center Wheels
- OSG Square End Mills
- NIBCO Screen Housing Assemblys
- TEKTON Rail Storage Trays
- PT COUPLING F-Adapters, Aluminum
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
BALDOR / DODGE 17AZ60H56WP TIGEAR-2 E-Z KLEEN Reducer-White
€2,478.89 /unit

