WALTER TOOLS A1249XPL-16.5 Drill High Speed Steel 16.5mm | AH4YFD 35RC80
WALTER TOOLS A1249XPL-16.5 Drill High Speed Steel 16.5mm
Item: AH4YFDModel: A1249XPL-16.5Cross Ref: 35RC80
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Jobber Drill Bit
Coolant Fed Non Coolant Through
Cutting Direction Right Hand
Cutting Edge Dia. 0.65"
Cutting Edge Length 4.252"
Decimal Equivalent 0.6496
Depthdia. Ratio 8xd
Dimension Type Metric
Drill Bit Point Angle 130°
Drill Bit Point Type Ufl
Drill Bit Size 16.50mm
Drill Bit Size 16.5 mm
Drill Dia. Tolerance H8
Drill Length Class Jobber Length
Drill Point Length 3.85 mm
Finish AlCrN
Finish - Machining AlCrn
Flute Length 125 mm
Material - Machining High Speed Steel
Maximum Drilling Depth 125 mm
Measurement System Metric
Number Of Flutes 2
Overall Length 184 mm
Point Angle 130°
Point Type UFL
Primary Material Application Aluminum, Brass, Bronze, Cast Iron, Copper, Stainless Steel, Steel
Primary Material Application Iso Code K, M, N, P
Secondary Material Application Composite
Secondary Material Application Iso Code O
Series UFL Series
Shank Dia. 6 mm
Shank Length 59 mm