WALTER TOOLS A1154TFT-6.1 Screw Machine Drill Bit, 6.10 mm Drill Bit Size, 1 7/32 Inch Flute Length, 6 Facet Point | CU8XLR 442C28
WALTER TOOLS A1154TFT-6.1 5200130 Screw Machine Drill Bit, 6.10 mm Size, 1 7/32 Inch Flute Length, 6 Facet Point
Item: CU8XLRModel: A1154TFT-6.1Cross Ref: 442C28 / 5200130
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Screw Machine Drill Bit
Coolant Fed Non Coolant Through
Cutting Direction Right Hand
Cutting Edge Dia. 6/25"
Decimal Equivalent 0.2402
Depth X Dia. Ratio 3xd
Drill Bit Point Angle 118°
Drill Bit Point Type 6 Facet Point
Drill Bit Size 6.1 mm
Drill Diameter Tolerance H8
Drill Length Class Screw Machine Length
Drill Point Length 1.83 mm
Finish Aluminum Titanium Nitride
Finish - Machining Tinal
Flute Length 1 7/32"
Flute Type Spiral
Grade TFT
Material High Speed Steel
Material - Machining High Speed Steel
Material Grade - Machining Grade TFT
Number Of Flutes 2
Overall Length 70 mm
Primary Material Application Aluminum, Brass, Bronze, Copper, Stainless Steel
Primary Material Application Iso Code M, N
Secondary Material Application Composite, Steel
Secondary Material Application Iso Code O, P
Shank Dia. 6.1 mm
Shank Length 39 mm