WALTER TOOLS A1154TFT-14.5 Screw Machine Drill Bit, 14.50 mm Drill Bit Size, 2 13/64 Inch Flute Length, 6 Facet Point | CU8YHQ 442A74
WALTER TOOLS A1154TFT-14.5 5200069 Screw Machine Drill Bit, 14.50 mm Size, 2 13/64 Inch Flute Length, 6 Facet Point
Item: CU8YHQModel: A1154TFT-14.5Cross Ref: 442A74 / 5200069
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Screw Machine Drill Bit
Coolant Fed Non Coolant Through
Cutting Direction Right Hand
Cutting Edge Dia. 0.571"
Cutting Edge Length 1.614"
Decimal Equivalent 0.5709
Depth X Dia. Ratio 3xd
Drill Bit Point Angle 118°
Drill Bit Point Type 6 Facet Point
Drill Bit Size 14.5 mm
Drill Diameter Tolerance H8
Drill Length Class Screw Machine Length
Drill Point Length 4.36 mm
Finish Aluminum Titanium Nitride
Finish - Machining Tinal
Flute Length 2 13/64"
Flute Type Spiral
Grade TFT
Material High Speed Steel
Material - Machining High Speed Steel
Material Grade - Machining Grade TFT
Number Of Flutes 2
Overall Length 111 mm
Primary Material Application Aluminum, Brass, Bronze, Copper, Stainless Steel
Primary Material Application Iso Code M, N
Secondary Material Application Composite, Steel
Secondary Material Application Iso Code O, P
Shank Dia. 14.5 mm
Shank Length 55 mm