WALTER TOOLS A1154TFT-6.5 Screw Machine Drill Bit, 6.50 mm Drill Bit Size, 1 7/32 Inch Flute Length, 6 Facet Point | CU8YGP 442C32
WALTER TOOLS A1154TFT-6.5 5200122 Screw Machine Drill Bit, 6.50 mm Size, 1 7/32 Inch Flute Length, 6 Facet Point
Item: CU8YGPModel: A1154TFT-6.5Cross Ref: 442C32 / 5200122
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Cutting Direction Right Hand
Cutting Edge Dia. 0.256"
Decimal Equivalent 0.2559
Depth X Dia. Ratio 3xd
Drill Bit Point Type Facet
Drill Bit Size 6.5 mm
Drill Diameter Tolerance H8
Drill Length Class Screw Machine Length
Drill Point Length 1.95 mm
Finish Aluminum Titanium Nitride
Flute Length 1.219"
Number Of Flutes 2
Overall Length 70 mm
Primary Material Application Aluminum, Brass, Bronze, Copper, Stainless Steel
Secondary Material Application Composite, Steel
Shank Dia. 6.5 mm
Shank Length 39 mm