WALTER TOOLS A1154TFT-5.6 Screw Machine Drill Bit, 5.60 mm Drill Bit Size, 1 3/32 Inch Flute Length, 6 Facet Point | CU8XJR 442C23
WALTER TOOLS A1154TFT-5.6 5200119 Screw Machine Drill Bit, 5.60 mm Size, 1 3/32 Inch Flute Length, 6 Facet Point
Item: CU8XJRModel: A1154TFT-5.6Cross Ref: 442C23 / 5200119
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Screw Machine Drill Bit
Coolant Fed Non Coolant Through
Cutting Direction Right Hand
Cutting Edge Dia. 0.22"
Cutting Edge Length 0.748"
Decimal Equivalent 0.2205
Depth X Dia. Ratio 3xd
Drill Bit Point Angle 118°
Drill Bit Point Type 6 Facet Point
Drill Bit Size 5.6 mm
Drill Diameter Tolerance H8
Drill Length Class Screw Machine Length
Drill Point Length 1.68 mm
Finish Aluminum Titanium Nitride
Finish - Machining Tinal
Flute Length 1 3/32"
Flute Type Spiral
Grade TFT
Length 2.598"
Material High Speed Steel
Material - Machining High Speed Steel
Material Grade - Machining Grade TFT
Number Of Flutes 2
Overall Length 66 mm
Primary Material Application Aluminum, Brass, Bronze, Copper, Stainless Steel
Primary Material Application Iso Code M, N
Secondary Material Application Composite, Steel
Secondary Material Application Iso Code O, P
Shank Dia. 5.6 mm
Shank Length 38 mm