WALTER TOOLS A1154TFT-6.8 Screw Machine Drill Bit, 6.80 mm Drill Bit Size, 1 21/64 Inch Flute Length, 6 Facet Point | CU8YDH 442C35
WALTER TOOLS A1154TFT-6.8 5200125 Screw Machine Drill Bit, 6.80 mm Size, 1 21/64 Inch Flute Length, 6 Facet Point
Item: CU8YDHModel: A1154TFT-6.8Cross Ref: 442C35 / 5200125
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Cutting Direction Right Hand
Cutting Edge Dia. 0.268"
Decimal Equivalent 0.2677
Depthdia. Ratio 3xd
Drill Length Class Screw Machine Length
Drill Point Length 2.04 mm
Finish Aluminum Titanium Nitride
Finish - Machining Tinal
Flute Length 1 21/64"
Flute Type Spiral
Grade TFT
Length 2.913"
Number Of Flutes 2
Overall Length 74 mm
Shank Dia. 6.8 mm
Shank Length 40 mm