FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Cam Clutch |
| A | 1 22/25" |
| B (overall Diameter) | 1.98" |
| C (hub Dia.) | 7/8" |
| Clutch O.d. | 0.97" |
| D Outer Race O.d. | 0.807" |
| F Hub Length | 0.81" |
| G (clutch Length) | 0.94" |
| J (groove Position) | 0.715" |
| K (outer Key Dimensions) | 0.125" x 0.062" |
| Keyseat | 4 mm x 1 1/2 mm |
| Max. Indexing | 150 CPM |
| Max. Overrunning Inner Race | 1800 RPM |
| Max. Overrunning Outer Race | 900 RPM |
| N (set Screw Location) | 0.157" |
| Outer Key Length | 1/2" |
| P (groove Width) | 0.036" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.27 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | MPN | Price | |
|---|---|---|---|
| PBUS6-20-LH | PBUS6-20-LH | €1,000.53 | |
| PBUS14-1J-LH | PBUS14-1J-LH | €2,133.65 | |
| PBUS12-40-LH | PBUS12-40-LH | €1,489.05 | |
| PBUS8-P-RH | PBUS8-P-RH | €1,156.02 | |
| PBUS5-H-LH | PBUS5-H-LH | €767.28 | |
| PBUS6-L-RH | PBUS6-L-RH | €1,000.53 | |
| PBUS14-1L-RH | PBUS14-1L-RH | €2,133.65 |
Explore Products
- DBI-SALA 1102192 Harness, L
- RULAND MANUFACTURING OF-SP-20-F Mountable Shaft Collar, 1 1/4 Inch Bore Dia, Round, Carbon Steel, 1215
- REGAL 010424AS53 Thread Forming Tap, 5/8-18 Size, H7 Limit, Plug With Nitride & Steam Oxide
- APPLETON ELECTRIC CLB1010G480 High Pressure Sodium Light Fixture, 100W, 1 Inch Hub Size
- MERIT BRASS 6512-600 Nipple, Size 6 Inch
- AETNA BEARING E0024 Banded Ball Bearing, 3.21875 Inch Outside Dia., 0.04 Inch Fillet Radius, 1838 RPM
- IRON HORSE WG-325-030-LC Heavy-Duty Worm Gearbox, 30:1 Ratio, 182Tc-Face Input, Left Hand
Explore More
- KEYSHAFT
- Beam and Steel Anchors
- Roof Repair Products and Tools
- Antistatic Wrist Straps
- Conduit Reducing Bushings and Washers
- Starter Control Kit
- PS DOORS Slidewise Roof Hatches
- REESE Pintle Hook Mounting Plates
- DWYER INSTRUMENTS DM-1200 Series DigiMag Digital Differential Pressure and Flow Gages
- LAMP ESR-3813 Series Full Extension Drawer Slides
- ANVIL 260SSG Series Stainless Steel Adjustable Clevis Hangers
- FPE NC Series Molded Case Circuit Breakers, Plug-In
- SPEARS VALVES FlameGuard CPVC Flanges, Socket
- SCS Antistatic Table Mats and Sheets
- 80/20 15 Series 3075 Two Adjacent Open T-Slotted Profile Extrusions
- PALMETTO PACKING PE1000 Style Packing Seals, 5/8 Square Inch
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
TSUBAKI PBUS3-10-LH Cam Clutch, 10mm Size
€760.67 /unit
