FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Cam Clutch |
| A | 3 14/25" |
| B (overall Diameter) | 3.27" |
| Clutch O.d. | 1.77" |
| F Hub Length | 1.437" |
| G (clutch Length) | 1 7/8" |
| J (groove Position) | 1.315" |
| K (outer Key Dimensions) | 1/4" x 1/8" |
| Max. Indexing | 150 CPM |
| Max. Overrunning Inner Race | 1200 RPM |
| Max. Overrunning Outer Race | 650 RPM |
| N (set Screw Location) | 0.236" |
| P (groove Width) | 0.056" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.62 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | MPN | Price | |
|---|---|---|---|
| PBUS6-20-LH | PBUS6-20-LH | €1,000.53 | |
| PBUS14-1J-LH | PBUS14-1J-LH | €2,133.65 | |
| PBUS3-10-LH | PBUS3-10-LH | €760.67 | |
| PBUS12-40-LH | PBUS12-40-LH | €1,489.05 | |
| PBUS8-P-RH | PBUS8-P-RH | €1,156.02 | |
| PBUS5-H-LH | PBUS5-H-LH | €767.28 | |
| PBUS6-L-RH | PBUS6-L-RH | €1,000.53 |
Explore Products
- GARLOCK SEALING TECHNOLOGIES 21158-0289
- BALDOR / DODGE 35A20L18WP TIGEAR-2 Reducer With White Paint
- SMC VALVES ISE1-T1-15 Pressure Switch, 1/8 Inch N Port Size
- WINTERS INSTRUMENTS PSG61005 6 Inch, Schaeffer Gauge, 0/100 Psi/Kpa, 1/2 Inch, Btm Conn
- SUPCO CS829-995X110 Start Capacitor
- EATON XTAR018C21U3E005
- SMC VALVES NCGUA40-0050 Round Body Cylinder, 40 mm Size, Double Acting
- FEIN POWER TOOLS 63134635104 Annular Cutter, 2 1/2 Inch Cutter Dia, 2 Inch Size
Explore More
- KEYSHAFT
- Tap Sets
- Sleeve Anchors
- Inspection Retrieving Tool Kits
- Electric Baseboard Heaters
- REVCOR Propeller, 10 inch
- DEWALT Contractor Pro Safety Glasses
- LUMAPRO Miniature Incandescent Bulbs, G4 1/2 Lamp Shape
- REESE Chrome Hitch Balls
- ANVIL AS809 Series Double Channel Brackets
- BURNDY Hyseal Plug Series Pin Terminal Plug
- BENCHMARK SCIENTIFIC Accuris Series Taq Polymerase Reagents
- BALDOR MOTOR Super-E HVAC Motors, Three Phase, Foot Mounted, F2 Mounting
- US NETTING Dock Door Safety Netting
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
TSUBAKI PBUS8-1-LH Cam Clutch, 1 Inch Size
€1,156.02 /unit
