TSUBAKI PBUS14-1J-LH Cam Clutch, 1.625 Inch Size
Get it by Tuesday, Jun 2
€2,133.65 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Cam Clutch |
| A | 4 3/8" |
| B (overall Diameter) | 5 1/2" |
| C (hub Dia.) | 2 7/8" |
| Clutch O.d. | 2.992" |
| D Outer Race O.d. | 2.19" |
| F Hub Length | 1 3/4" |
| G (clutch Length) | 2 1/4" |
| K (outer Key Dimensions) | 0.438" x 0.219" |
| Max. Indexing | 150 CPM |
| Max. Overrunning Inner Race | 700 RPM |
| Max. Overrunning Outer Race | 300 RPM |
| N (set Screw Location) | 0.315" |
| Outer Key Length | 1.34" |
| P (groove Width) | 0.056" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 6.3 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | MPN | Price | |
|---|---|---|---|
| PBUS6-20-LH | PBUS6-20-LH | €1,000.53 | |
| PBUS3-10-LH | PBUS3-10-LH | €760.67 | |
| PBUS12-40-LH | PBUS12-40-LH | €1,489.05 | |
| PBUS8-P-RH | PBUS8-P-RH | €1,156.02 | |
| PBUS5-H-LH | PBUS5-H-LH | €767.28 | |
| PBUS6-L-RH | PBUS6-L-RH | €1,000.53 | |
| PBUS14-1L-RH | PBUS14-1L-RH | €2,133.65 |
Explore Products
- WEG 00712ET3E254TC-S 14122320 General Purpose Motor, TEAO/TEFC RolLED Steel 254/6TC Frame, 7.5 HP, 975 RPM, 415 V
- AIRSPADE ASU4150NZ Brass Nozzle, 150 cfm
- GROVE GEAR EL8520501.36 Solid Input Shaft Worm Gear Reducer, Hollow Bore Output Worm Gear
- MARTIN SPROCKET CMW16026H35 Wing Pulley, Mine Duty, 16 Inch O.D., M-HE35 Bushing, 26 Inch Face Width, Steel
- GROVE GEAR GRG8260225.00 GRG-BMQ826-50-L-180 Worm Reducer, 50:1 Ratio, 1.125 Inch I.D, 1.25 Inch O.D, Cast Iron
- GROVE GEAR EL8300588.24 EL-HMQ830-15-H_-180-24 Worm Reducer, 15:1 Ratio, 1.125 Inch I.D, 1.5 Inch O.D, Aluminum
- HUB CITY 0270-07730 Worm Reducer, 2.6 Hp, 0.688 Inch I.D, 0.625 Inch O.D, Stainless Steel
Explore More
- KEYSHAFT
- Carbide Hole Cutters
- Thumb Nuts
- Cartridge Heaters
- Process Heater Element Accessories
- Drum Pourers
- HELICOIL Straight Flute Bottoming Taps, 4H5H, Metric Coarse
- ANSELL 72-025 Hyflex Cut Resistant Gloves
- RUD CHAIN PSA Starpoint Eye Bolts, Metric Thread
- MUELLER INDUSTRIES 103MHT Silent Check Valves
- GLOBE SCIENTIFIC Pierceable Plug Stoppers, For 13 mm Tubes
- CHEMTROLS VALVES Coupling
- ROCKWOOD Rubber Bumper Door Stop
- SIEMENS 599 MT Series, Electronic Valve Actuator
- EATON E57 Stainless Steel Short Body Two Wire Proximity Sensors
- SIBATA Pipettes
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
TSUBAKI PBUS14-1J-LH Cam Clutch, 1.625 Inch Size
€2,133.65 /unit
