FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Cam Clutch |
| A | 2 3/4" |
| B (overall Diameter) | 2.362" |
| Clutch O.d. | 1.378" |
| F Hub Length | 1" |
| G (clutch Length) | 1.63" |
| J (groove Position) | 0.9" |
| K (outer Key Dimensions) | 0.187" x 0.094" |
| Max. Indexing | 150 CPM |
| Max. Overrunning Inner Race | 1800 RPM |
| Max. Overrunning Outer Race | 900 RPM |
| N (set Screw Location) | 1/4" |
| Outer Key Length | 0.562" |
| P (groove Width) | 0.048" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.59 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | MPN | Price | |
|---|---|---|---|
| PBUS6-20-LH | PBUS6-20-LH | €1,000.53 | |
| PBUS14-1J-LH | PBUS14-1J-LH | €2,133.65 | |
| PBUS3-10-LH | PBUS3-10-LH | €760.67 | |
| PBUS12-40-LH | PBUS12-40-LH | €1,489.05 | |
| PBUS8-P-RH | PBUS8-P-RH | €1,156.02 | |
| PBUS6-L-RH | PBUS6-L-RH | €1,000.53 | |
| PBUS14-1L-RH | PBUS14-1L-RH | €2,133.65 |
Explore Products
- RHEEM RTG20151K-1 Flashing, 2/12 to 5/12 Size
- APOLLO VALVES 523DCDKMAA0450 Safety Relief Valve with SS Trim, Packed Lever, Metal Seat, Default Setting, 450 Psig, 1/2 x 3/4 Inch Size, MNPT x FNPT
- GRAINGER BULK-PS-AC-817 Rectangle Stock, 3 Inch Plastic Thick, White, Opaque, 9100 Psi Tensile Strength
- BALDOR / DODGE 26QZ05H14WP TIGEAR-2 E-Z KLEEN Reducer-White
- TSUBAKI 80P19 Single Split Taper Sprocket
- SMC VALVES NCDA1D150-0650 Tie Rod Cylinder, 1.5 Inch Size, Double Acting Auto Switcher
- JUSTRITE 12858 Carboy Cap, 83 mm, Open
- LIFT-ALL EE2803DFX6 Web Sling Eye And Eye L6ft 8800lb W3in
Explore More
- KEYSHAFT
- Captive Panel Screws
- Pipe and Tubing Brushes
- Conveyor Assembly And Dryer Trays
- Tool Post Grinders
- Shaft Grease Seals
- ALLPAX GASKET CUTTER SYSTEMS Cutting Boards
- CAMLOCK FITTINGS Type DP Cam And Groove Dust Plugs
- RUD CHAIN VRBK FIX/VRBK Load Rings For Welding For 90 Degree Corners
- ANVIL 001CTG Series Adjustable Clevis Hangers, Copper Plated, Imperial
- BIL-JAX Telescoping Leg Extension
- DAYTON Control Damper
- WESTWARD Locking C-clamp
- BATTERY DOCTOR Cable Ties
- ZSI-FOSTER Cushioned Clamps, High Temperature
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
TSUBAKI PBUS5-H-LH Cam Clutch, 0.5 Inch Size
€767.28 /unit
