FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Cam Clutch |
| A | 3 7/8" |
| B (overall Diameter) | 4.449" |
| C (hub Dia.) | 2 1/2" |
| Clutch O.d. | 2.598" |
| D Outer Race O.d. | 1.935" |
| F Hub Length | 1.435" |
| G (clutch Length) | 2 1/8" |
| J (groove Position) | 1.311" |
| K (outer Key Dimensions) | 0.375" x 0.188" |
| Keyseat | 12 mm x 3.3 mm |
| Max. Indexing | 150 CPM |
| Max. Overrunning Inner Race | 800 RPM |
| Max. Overrunning Outer Race | 300 RPM |
| N (set Screw Location) | 0.307" |
| Outer Key Length | 1.19" |
| P (groove Width) | 0.122" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 3.6 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | MPN | Price | |
|---|---|---|---|
| PBUS6-20-LH | PBUS6-20-LH | €1,000.53 | |
| PBUS14-1J-LH | PBUS14-1J-LH | €2,133.65 | |
| PBUS3-10-LH | PBUS3-10-LH | €760.67 | |
| PBUS8-P-RH | PBUS8-P-RH | €1,156.02 | |
| PBUS5-H-LH | PBUS5-H-LH | €767.28 | |
| PBUS6-L-RH | PBUS6-L-RH | €1,000.53 | |
| PBUS14-1L-RH | PBUS14-1L-RH | €2,133.65 |
Explore Products
- JET TOOLS JT9-894320 Milling Machine, 3-Axis Acu-Rite Quill DRO and X Y-Axis, Powerfeed
- SPEC D22500 Compression Spring, 22.1 lbs/In Stiffness Rate, 19.83 lbs Load Capacity, Stainless Steel
- WALTER TOOLS SCMT120408-FM4 WSM20S 6917269 Square Turning Insert, 1/2 Inch Inscribed Circle, Neutral, 1/32 Inch Corner Radius
- HAMILTON S-CH-8PH Champion Swivel Caster, 8 X 2 1/2 Inch Size, 1 Inch Straight Roller Bearing
- HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS C360C6SA Heavy Duty Products, IEC Pin and Sleeve Devices, Hubbell Pro, Female, Connector Body, 60/63 A 220-240 VAC, 2-POLE 3-WIRE, Blue, Splash Proof
- HUB CITY 0220-78333 Worm Gear Speed Reducers, 182-4TC Input Flange, Hollow Bore Output, Right Angle
- CAMPBELL CHAIN AND FITTINGS T7600531-02 Snap, Rigid, Strap Eye Spring, 1 Inch Trade SIze
- LIFT-ALL 716619X150 Winch Cable 7/16 Inch x 150 Feet
Explore More
- KEYSHAFT
- Magnetic Jaw Caps
- Reagents and Refills
- Split End Blanks
- Homogenizer Accessories
- Fiberglass Sheets Film and Flat Stock
- ADB HOIST RINGS MFG. Shackle Hoist Rings
- MEMPHIS GLOVE NXG Work Gloves, Gray
- CONDOR Leather Work Gloves, Cowhide, Standard, Palm Coverage
- POWERS Triple Duty Poppet
- APPROVED VENDOR Tube Uhmw 1 1/2 inch
- PASS AND SEYMOUR Quad Adapter Plates
- SPEARS VALVES PVC Clear Y Strainers, Flanged Ends, EPDM Seals PVC Screen
- O.C. WHITE COMPANY Magnifiers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
TSUBAKI PBUS12-40-LH Cam Clutch, 40mm Size
€1,489.05 /unit
