FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Cam Clutch |
| A | 2.362" |
| B (overall Height) | 3.543" |
| Bore Size | 0.984" |
| C (outer Race Width) | 1.378" |
| D (bolt Circle Diameter) | 3.071" |
| Inner Race Keyway | 8 mm x 3.3 mm |
| K (thread Depth) | 0.394" |
| Max. Overrunning Outer Race | 600 RPM |
| Max. Overrunning Shaft | 1600 RPM |
| Outer Race I.d. | 2.677" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.8 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| Country of Origin | JP |
Explore Products
- BUSSMANN R25100-3CR Fuse Block, Class R, 3 Pole, 100 A, 250 V, Black
- AMETEK LAMB 550030 550030000 Liner
- EATON XTAE018C10AP60 Electronic Motor Starter, 18 A, 110 V 50 Hz, 120 V 60 Hz, 1No, C Frame, 45 mm, 0.4-0.6 A
- MAIN FILTER INC. MF0506323 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 3 Micron, Viton Seal, 15.9 Inch Height
- FABORY M67150.050.0008 Thread Rolling Screw, M5x0.8 Thread Size, Steel, 3.4mm Head Ht., 8.8mm Head Dia.
- WOODHEAD 1301210058 42BC Flat Festoon Cable Gland, 14/12 Size, Connector, PVC
- 80/20 45-2545-BLACK Black, 45 Degree Support, 480mm Long
Explore More
- KEYSHAFT
- Precision Screwdrivers
- Body Belts
- Door Weatherstripping
- IC Insertion and Extraction Tools
- Blower and Fan Accessories
- LOC-LINE Round Nozzle
- ALLPAX GASKET CUTTER SYSTEMS Cutting Boards
- MEMPHIS GLOVE Luminator Leather Drivers High Visibility Work Gloves
- CONDOR Cowhide Leather Premium Gloves, Brown
- MUELLER INDUSTRIES 11BC Iron Body Y Strainers
- SMITH COOPER INTERNATIONAL Cap
- AEROQUIP Crimp, Male Metric Heavy Hydraulic Hose Fitting
- IGUS Slewing Ring Bearing
- DESTACO Seal Kits
- MERIT BRASS SWM602 45 Deg Elbows
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
TSUBAKI MZEU25 Cam Clutch
€1,160.44 /unit
