TSUBAKI MZEU45 Cam Clutch
Get it by Friday, May 22
€2,199.82 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Cam Clutch |
| A | 3.386" |
| B (overall Height) | 5.118" |
| C (outer Race Width) | 2.087" |
| D (bolt Circle Diameter) | 4.409" |
| F Inner Race O.d. | 2.362" |
| G Cam Cage Width | 2.323" |
| Inner Race Keyway | 14 mm x 3 4/5 mm |
| K (thread Depth) | 0.551" |
| Max. Overrunning Outer Race | 300 RPM |
| Max. Overrunning Shaft | 1400 RPM |
| Outer Race I.d. | 3.74" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 6.3 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Explore Products
- ZSI-FOSTER H7044B Stacking Assembly, 2-3/4 Inch Tube Size
- DAYTON 4YFG3 Unit Bearing Motor 1/83 Hp 1550 Rpm 230v
- HAYWARD YS00075SU
- PARKER 14E15A12FC
- GEORG FISCHER 161375021 Pvc Ball Valve Union Socket/fnpt 1-1/2 In
- MAIN FILTER INC. MF0641500 PT23096MPG Interchange Hydraulic Filter, Glass, 10 Micron Rating, Viton Seal, 3.22 Inch Height
- BOSTON GEAR 30470
Explore More
- KEYSHAFT
- Bin Rail Systems
- Gate Operators
- Straight Blade Connectors
- Cut-Resistant Sleeves
- LED Troffer Fixture Retrofit Kits
- SHARPE VALVES Forged Carbon Steel Gate Valve, Socket Weld
- ANSELL 97-505 Activarmr Cut Resistant Gloves
- CONDOR Goatskin Leather Gloves, White
- CHICAGO PNEUMATIC CP3550 Series Angle Grinders
- BROAN NUTONE Inline Cabinet Fans
- THUEMLING Gauges
- IRWIN INDUSTRIAL TOOLS Bit Sets
- LOC-LINE CT Style Nozzles, 1/8 Inch Thread, 0.5 Inch Nozzle Length
- BANJO FITTINGS FDA Cam Lever Couplings, 2-Inch
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
TSUBAKI MZEU45 Cam Clutch
€2,199.82 /unit
