TSUBAKI MZEU70 Cam Clutch
Get it by Monday, May 25
€5,481.04 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Cam Clutch |
| A | 5.276" |
| B (overall Height) | 7 12/25" |
| C (outer Race Width) | 3.74" |
| D (bolt Circle Diameter) | 6.496" |
| F Inner Race O.d. | 3.543" |
| G Cam Cage Width | 4.252" |
| Inner Race Keyway | 20 mm x 4.9 mm |
| K (thread Depth) | 0.63" |
| Max. Overrunning Outer Race | 250 RPM |
| Max. Overrunning Shaft | 1100 RPM |
| Outer Race I.d. | 5.512" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 18 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Explore Products
- BALDOR / DODGE 724890 Shim 17X24X0.15 DIN988
- APPROVED VENDOR U07840.050.0175 Socket Set Screw, 1/2 In - 13 Thread Size, Pln, 1 3/4 In Lg., 1/4 In Drive Size, Cup
- MORSE CUTTING TOOLS 13247 Screw Machine Drill, 23/64 Inch Dia., 135 Degree
- ANVIL 0560507519 Roller Chair, For 3 1/2 Inch Pipe, 750 lb Capacity, 6.13 Inch Length, Cast Iron Roller
- DEHN 772322 Ball Head Cap, 25mm, Rigid
- VERMONT GAGE 141258100 Plug Gage, Class X, NoGo, Steel, 0.5810 Inch Size
Explore More
- KEYSHAFT
- Winch Cables
- Chain and Cable Hooks
- W-Shaped and U-Shaped Padlocks
- Link Filters
- Knockout Bushings
- LOC-LINE Flare Nozzle
- VIEGA PROPRESS XL-C Coupling With Stop, Press x Press
- JOHN GUEST Plugs, Polypropylene White
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND Powerline X350 Gas Springs
- VULCAN HART Gaskets
- UNISTRUT Tubing
- EATON Electronic Breaker Lockoffs
- KNIPEX Specialty Use Pliers
- SPEC Standard Compression Springs, Music Wire, 0.845 Inch Outside Dia.
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
TSUBAKI MZEU70 Cam Clutch
€5,481.04 /unit
