FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Cam Clutch |
| A | 2.677" |
| B (overall Height) | 3.937" |
| C (outer Race Width) | 1.693" |
| D (bolt Circle Diameter) | 3.425" |
| F Inner Race O.d. | 1.772" |
| G Cam Cage Width | 1.89" |
| Inner Race Keyway | 8 mm x 3.3 mm |
| K (thread Depth) | 0.394" |
| Max. Overrunning Outer Race | 500 RPM |
| Max. Overrunning Shaft | 1500 RPM |
| Outer Race I.d. | 2.953" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 2.7 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| Country of Origin | JP |
Explore Products
- PROGRIP 512108 Lashing Cambuckle With Carry Handle, 10 ft. Length
- DIXON HU206150 Threaded Hammer Union, 1-1/2 Inch Size, Grey Sub, Blue Nut, Steel
- WESTWARD 5MR59 Flare Nut Wrench, Alloy Steel, Polish, 5/8 & 11/16 Inch Head Size, 7 1/2 Inch Overall Length
- EATON EDR-3000-2C1GB1 Current Protection Distribution Relay, 40-250 VAC, 19-300 VDC, 4 Inputs, 4 Outputs
- EATON EGC3032FFG Molded Case Circuit Breaker, 3-Pole, 32A, 600Y/347 Vac, Line And Load, 50/60 Hz
- ANSELL 113788
- LEVITON GFNL2-HGT Duplex Self-Test Tamper Resistant GFCI Receptacle, 125 VAC, 20 A, 2 Poles, 3 Wires, Light Almond, Polycarbonate
Explore More
- KEYSHAFT
- Portable Engine Driven Pumps
- Portable Stage Package Accessories
- Chin Straps
- Coil Hooks
- Shadow Boards
- ANSELL 08-352 Alphatec Neoprene Chemical Resistant Gloves
- ANSELL 74-048 Hyflex Uncoated Cut Resistant Gloves
- LOC-LINE Acid Resistant Elbows
- JOHN GUEST Union Connectors, Polypropylene White
- HOFFMAN ProLine Gold Series Computer Workstations
- GRAINGER Door Closers
- VIEGA PROPRESS Extended Coupling Without Stop, Press x Press
- WESTWARD Putty Knives
- HUB CITY SSW324 Series Cleanline Worm Gear Reducers, Stainless Steel
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
TSUBAKI MZEU30 Cam Clutch
€1,362.89 /unit
