TSUBAKI MZEU55 Cam Clutch
Get it by Tuesday, May 26
€3,565.79 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Cam Clutch |
| A | 4.094" |
| B (overall Height) | 6.299" |
| C (outer Race Width) | 2.598" |
| D (bolt Circle Diameter) | 5.433" |
| F Inner Race O.d. | 2.953" |
| G Cam Cage Width | 2.835" |
| Inner Race Keyway | 16 mm x 4.3 mm |
| K (thread Depth) | 0.63" |
| Max. Overrunning Outer Race | 250 RPM |
| Max. Overrunning Shaft | 1300 RPM |
| Outer Race I.d. | 4.528" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 9.9 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Explore Products
- REGAL 024741AA Drill Bit, #36 Dia, 0.1065 Decimal Equivalent, Type B, Black Oxide
- APPLETON ELECTRIC MLLEDD23P5BH Led Light Fixture, 2000 Lumens, 1 Inch Hub Size, 26W, Pendant Mount
- BRADY 130777 Precut Label Roll, Red GHS/CLP 4B Diamond, 6 3/32 x 8 19/64 Inch, Vinyl, White, 70 Label
- MJ MAY 402X-100A-1036 Fiberglass Fabric, 10 Inch Width, 0.010 Inch Thickness
- GROVE GEAR EL8305172.00 EL-FRM830-100-RR-56 Worm Reducer, 100:1 Ratio, 0.625 Inch I.D, 1.5 Inch O.D, Aluminum
- PLAST-O-MATIC EAST2V8W11-120/60-PP Solenoid Valve, 2-Way, 1/4 Inch Size, Normally Closed, Polypropylene
- STEARNS BRAKES 108738100011 Brake-Odd 400V 50Hz
- WEG 00336ET3H182T-SG 14331201 Pump Motor, 3 HP, 3600 RPM, 575V, TEFC, 182T, Footed
Explore More
- KEYSHAFT
- Bulk Container Accessories
- Pipe Inspection Equipment
- Engraving Tools
- Dust Mop Kits
- Connector Tools
- ML KISHIGO Flame Resistant Vests, Snap
- SALISBURY Class 00 Electrical Gloves Kit, 14 Inch, Red
- DMS HICS 2014 Hospital Incident Command Vest Kits
- DESTACO 344 Series Pull Action Latch Clamps
- RUD CHAIN Keys With Spring
- SQUARE D 240VAC, Magnetic Motor Starter
- CH HANSON Stamping Hammers
- JUSTRITE High-Density Polyethylene Carboys
- EATON SV9-10-A Series Solenoid Valves
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
TSUBAKI MZEU55 Cam Clutch
€3,565.79 /unit
