TSUBAKI MZEU60 Cam Clutch
Get it by Friday, May 22
€4,084.63 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Cam Clutch |
| A | 4.488" |
| B (overall Height) | 6.693" |
| C (outer Race Width) | 3.071" |
| D (bolt Circle Diameter) | 5.906" |
| F Inner Race O.d. | 3.15" |
| G Cam Cage Width | 3.504" |
| Inner Race Keyway | 18 mm x 4 2/5 mm |
| K (thread Depth) | 0.63" |
| Max. Overrunning Outer Race | 250 RPM |
| Max. Overrunning Shaft | 1200 RPM |
| Outer Race I.d. | 4.921" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 12.6 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Explore Products
- GRAINGER 33VE05 Conveyor Table Roller Spacing 8 Inch
- MUELLER STREAMLINE RP07011 Refrigeration Press Fitting, Copper, Press Fit
- REGAL 017200AS43 Hand Tap, 7/16-14 Size, H3 Limit, 4 Flutes, Taper, Left Hand With Steam Oxide
- MARTIN SPROCKET 80R96 Sprocket, 80 Chain, 96 Teeth, 30.563 Inch Pitch Dia., 31.147 Inch O.D., Steel
- VERMONT GAGE 141221070 Plug Gage, Class X, NoGo, Steel, 0.2107 Inch Size
- 3M 7100150270 75030122511 / 30851 Conspicuity Cut 2 Inch White Truck
- SMC VALVES VFR6300-3FZ Valve, 4/5 Port Size
- TITAN FASTENERS CEHM1204F80HG
Explore More
- KEYSHAFT
- Shoe and Boot Covers
- Power Meters and Analyzers
- Pipe Threading Accessories
- Cabinet Accessory
- Hot Melt Adhesives
- VIEGA PROPRESS Coupling with Stops, SS, Press x Press, FKM
- MUELLER INDUSTRIES 1603-AC Chexter Check Valves
- ANVIL AS711 Series Z Supports
- VERMONT GAGE Go/NoGo Standard Thread Gages, 7/16-24 Uns
- KERN AND SOHN OBB-AO Series Infinity E Plan Objective Lenses
- OMNI INTERNATIONAL Homogenizers
- KLEIN TOOLS T-Handle Hex-Keys, Metric
- BISHOP-WISECARVER DualVee Series Journal Assemblies
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
TSUBAKI MZEU60 Cam Clutch
€4,084.63 /unit
